Bot

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Autonomní umělé bytosti)
 
Řádka 37: Řádka 37:
 
Na jedné sérii bota se většinou podílí celá řada výrobních závodů a korporací. Některé společnosti se zaměřují čistě na výrobu [[interware]], jiné řeší design a materiály. Modely chování a řečové databáze mají své dodavatele. Pohonné jednotky se často vyrábějí ve stejných závodech jako ty pro [[antigrav]]y či jiné neautonomní produkty.
 
Na jedné sérii bota se většinou podílí celá řada výrobních závodů a korporací. Některé společnosti se zaměřují čistě na výrobu [[interware]], jiné řeší design a materiály. Modely chování a řečové databáze mají své dodavatele. Pohonné jednotky se často vyrábějí ve stejných závodech jako ty pro [[antigrav]]y či jiné neautonomní produkty.
  
Vývoj, výroba a distribuce botů je velice nákladnou záležitostí. Na výrobu bota je třeba široká škála surovin jako titan, [[corabit]], [[hmota Tun'g]], supravodivé slitiny, speciální silikony, výjimečně i [[tri-buroten]] nebo [[bimetan]].
+
Vývoj, výroba a distribuce botů je velice nákladnou záležitostí. Na výrobu bota je třeba široká škála surovin jako titan, [[corabit]], [[hmota T'ung]], supravodivé slitiny, speciální silikony, výjimečně i [[tri-buroten]] nebo [[bimetan]].
  
 
=Výrobní série=
 
=Výrobní série=

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 14:49

V jazyce coraabish označovaný jako lopthar (slang.) či opho (znamená také android).

Obsah

Popis

A
GL9001 - kultovní symbol robotického společníka a pracovníka posledních století dějin Coraabu. Umět "převrtat geláče" je základem pro nadcházející kariéru každého botera.
(Coraabia Artist: Anders Plassgard)

Bot (hovorová zkrácenina slova Robot) je souhrnné označení pro hmotné či nehmotné představitele široké škály umělých inteligencí, mechanických kultur, unikátních prototypů či výrobních sérií.

Bot může jednat autonomně či na popud svého pána. Oba principy jsou od sebe na většině světů striktně právně i eticky rozděleny. Na Khoptidu jsou například boti bez rozdílu velebeni jako hodnotné až přímo posvátné bytosti. Existují však samozřejmě i radikální přístupy. Zcela derobotizované světy jako Bolga nebo Qu-Puo jsou toho zářným příkladem.

Historie

Boti se v Coraabii objevují prakticky od nepaměti. První prokázané zmínky o mechanických kulturách či zcela kyborgizovaných společenstvích pochází z doby okolo -40000 Tu. Existence umělé inteligence zřejmě souvisela s výskytem kultur Šera. Některé dodnes fungující stroje či entity jsou prokazatelně sestrojeny jejich civilizacemi.

Obor kybernetiky a umělé inteligence se ve známé historii tradičně rozvíjel především na WaalkWaku a Aganu. Dnes má na tomto poli významný vliv též Khoptid či Khalfass. Na Coraab byla první umělá inteligence zavlečná s příchodem kultur Šera, mechanické kultury zde dokonce po krátký čas zažily prudký rozmach. Později byly postupně klesající stavy botů rozšířeny především s příletem Těžařů, kteří semiinteligentní či inteligentní stroje využívali především v těžkém průmyslu.

Odhaduje se, že se v celé Coraabii může nacházet až několik desítek miliard botů. Jejich skutečné stavy však nebyly nikdy přesně spočítány a historicky značně kolísají.

Klasifikace

A
Těžební boti z talské kolonie Ox-Tal vyráží na poslední směnu. • 1680 Tu
(Coraabia Artist: Nacho Riesco Gostanza)

Boti jsou mnohdy využíváni v širokém spektru funkcí ať už jako pracovníci, asistenti, sluhové, otroci, ochranka či bojové jednotky.

Jednu z forem robotické umělé inteligence představují bio-roboti (cor. bopha). Ti pro svou existenci a funkce využívají organické komponenty či biologický interware (ať už na bázi DNA, UUL či 3BT).

V Coraabii se také hojně vyskytují kyborgové (cor. thungg). Jde o umělé bytosti či mysli plně pod vládou stroje, živé duše napojené skrze bio-kybernetické rozhraní s technologií.

Některé bytosti existují zcela virtuálně. Objevují se v lokálních datových polích, planetárních či transplanetárních sítích jako sub-net či oroi.

Výroba

Mezi jednotlivými výrobními závody, boterskými cechy a technologickými korporacemi se v odvětví produkce botů odjakživa vedou ostré konkurenční boje. Výroba a obchod s boty a jejich interware totiž dosahuje po celé Coraabii závratných hodnot. Jde rozhodně o jedno z nejlukrativnějších ekonomických odvětví vůbec.

Na jedné sérii bota se většinou podílí celá řada výrobních závodů a korporací. Některé společnosti se zaměřují čistě na výrobu interware, jiné řeší design a materiály. Modely chování a řečové databáze mají své dodavatele. Pohonné jednotky se často vyrábějí ve stejných závodech jako ty pro antigravy či jiné neautonomní produkty.

Vývoj, výroba a distribuce botů je velice nákladnou záležitostí. Na výrobu bota je třeba široká škála surovin jako titan, corabit, hmota T'ung, supravodivé slitiny, speciální silikony, výjimečně i tri-buroten nebo bimetan.

Výrobní série

Výrobní série bývá mnohdy navržena v domovském světě boterské společnosti, následně není problém zřídit její výrobu i na jiných, dceřiných světech.

Některé úspěšné série mají i staletou tradici, modely se neustále ladí a obměňují. Stále zde musí být důvod pro koupi nového modelu, boti tak získávají mnohdy až absurdní přidané vybavení a interware.


WaalkWak


Agan


Coraab


We'Rd


Khalfass

Autonomní umělé bytosti

Zajímavosti

A
Těžce vyzbrojený Kodo-bot likviduje během bojové mise městskou aglomeraci.
(Coraabia Artist: Alexey Polarlex)


A
Oktapod - překvapivý výkřik moderní techniky, sestrojený ryze coraabskými botery.
(Coraabia Artist: Dennis Hoppe)


A
Aikonur - Přezdívaný také Skokan nebo Bublina. Aikonur byl vyvinut liganskými vědci, ti dostali jasné zadání – vytvořit autonomní samohybnou jednotku, která bude přesouvat jedince či malé operační týmy do obtížně dostupných území.
(Coraabia Artist: Nathan Geppert)


A
Prachaan Zaan - jedna ze známých virtuálních entit Coraabu.
(Coraabia Artist: Daniel Mist)

Odkazy

Boter | Red-Bot | Interware | Corašské cechy | 100-son |

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje