Corabit

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
 
Řádka 8: Řádka 8:
 
Corabit je klíčová průmyslová a komoditní surovina [[Coraab]]u.  
 
Corabit je klíčová průmyslová a komoditní surovina [[Coraab]]u.  
  
[[časová osa|-3700 Tu]] – Vznikají první [[Neživí|neživé]] osady na jižní polokouli. Nejvíc se jich objevuje kolem [[Velká corabitová studna|Velké corabitové studny]]. [[Neživí]] si díky moudrosti [[Zomb]]ů osvojují těžbu vzácného corabitu a rafinaci [[hmota Tun'g|hmoty Tun'g]].
+
[[časová osa|-3700 Tu]] – Vznikají první [[Neživí|neživé]] osady na jižní polokouli. Nejvíc se jich objevuje kolem [[Velká corabitová studna|Velké corabitové studny]]. [[Neživí]] si díky moudrosti [[Zomb]]ů osvojují těžbu vzácného corabitu a rafinaci [[hmota T'ung|hmoty T'ung]].
  
 
Corabit je tedy po bezmála 8000 [[Tu]] esenciální surovinou, jež účinně pohání [[coraab]]skou ekonomiku a tvoří většinu příjmů z exportu.  
 
Corabit je tedy po bezmála 8000 [[Tu]] esenciální surovinou, jež účinně pohání [[coraab]]skou ekonomiku a tvoří většinu příjmů z exportu.  

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 14:47

A
Zde je těžba u konce. Poblíž Velké corabitové studně zeje prázdnotou mnoho corabitových dolů společnosti ToZanX (důl A-NX-43, 4259 Tu).
Coraabia Artist: Joakim Ericsson)

V jazyce coraabish nazývaný corakarr, coree (hovorově)

Corabit je přechodný kov s rhomboedrální krystalovou strukturou, jenž se vyskytuje v polotekutém nebo pevném skupenství.

Corabit je klíčová průmyslová a komoditní surovina Coraabu.

-3700 Tu – Vznikají první neživé osady na jižní polokouli. Nejvíc se jich objevuje kolem Velké corabitové studny. Neživí si díky moudrosti Zombů osvojují těžbu vzácného corabitu a rafinaci hmoty T'ung.

Corabit je tedy po bezmála 8000 Tu esenciální surovinou, jež účinně pohání coraabskou ekonomiku a tvoří většinu příjmů z exportu.


Obsah

Výroba

Corabit se vyrábí zpracováním surového corabidu, jenž se nachází pod planetární Skládkou v hlubokých vrstvách coraabské litosféry.

Corabid

Corabid se vyskytuje v podobě semi-tekutých žil - tzv. coree (cor. corabidový had). Corabid je surový, nerafinovaný corabit, určený k dalšímu průmyslovému zpracování.

Sekundárně se corabit extrahuje z menších a mělčeji položených skládkových nalezišť. Četné vraky a torza prastarých lodí totiž mohou corabit také obsahovat (je recyklovatelný). Corabit se v této podobě dokonce extrahuje i z coraabských skládkových prstenců na orbitě. Tento způsob těžby ale ve výsledku tvoří jen zanedbatelný segment corabitového průmyslu. Klíčovou položkou zůstávají především rozsáhlá naleziště corabidových hadů.

Surový corabid je sloučenina polotekutých, přechodných kovů s řadou unikátních vlastností. Nečistoty přítomné v corabidových hadech se za extrémních teplot nechají vysublimovat, popř. se tato surovina praží, a poté se většinou nechá srazit a zastydnout (často se izolovaný corabit pro urychlení výrobního procesu nechává zmrazit na extrémně nízké teploty, popř. se mu dodatečným zákrokem - tzv. "rovnáním" symetrizuje struktura).

Využití

Corabit má využití v prakticky jakémkoliv odvětví průmyslu.

Má skvělé vodivé vlastnosti, je supravodičem 1. třídy. V kapalné formě jej lze efektivně využít v pokročilé informatice a kybernetice.

V pevné formě (především ve sloučeninách s titanem či stříbrem, některými pseudo-kovovými silikony či nano-keramikou) dosahuje corabit vynikající pevnosti a vysoké teploty tání. Používá se coby klíčový kompozitní prvek při výrobě antigravů či velkých hvězdných lodí jako jsou magrav či wakken. Je důležitou složkou v produkci pokročilých energetických zbraní, těžební techniky, všemožných sériích botů, ochranných a protiradiačních obleků, některých modelů strunnů, komunikačních technologií či velkých továrních strojů.

O corabit přirozeně projevuje zájem celá řada vyspělých civilizací Coraabie. Coraab je totiž jeho největším exportérem. Traduje se, že bez těžby corabitu by Coraab nikdy nezískal nárok na wackou strunu a celá planeta by se dnes potácela v tmářství a hluboké zaostalosti.


Roční objem těžby corabitu v Coraabii (v tunách)

údaje jsou z 4257 Tu

Průmysl

Těžba

Významní těžaři corabitu

Zpracovatelé

Významní zpracovatelé corabitu

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje