Bei Šám

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Rasa: Baia

Domovský svět: Annor

Éra: okolo 200 Tu - 3740 Tu


Šámové byli domorodí léčitelé a vykladači snů. Podle legend někteří navíc ovládali elementy a dokázali ovlivňovat počasí. Skutečnou mocí však vládli pouze Černí Šámové Baiánců. Jejich do zad vrostlý symbiont zvaný Thei Kai uvolňoval do těla nositele různé sloučeniny, které dokázaly navodit bojové šílenství, zajistit noční vidění, ochromit tělo nervovým jedem, či jej posílit látkou prodlužující život. Na dráhu Bei Šáma se mohl mladý Baiánec vydat ihned po rituálu dospělosti, pokud na "cestě snů" zaslechl volání přírody. Taková událost se stávala nanejvýše jedenkrát za generaci a byla předmětem mohutných oslav, při kterých se obětovala ulovená zvířata, nebo ještě lépe nepřátelští zajatci. Jejich krev byla lita Šámovi do očí, aby se jeho zrak naučil vidět tep života.

"Voláním přírody" bylo míněno vábení tvora nazývaného Thei Kai. Tento dnes již vyhynulý meta-sliz se živil mentální energií annorských živočichů, které lákal svým psychickým voláním. Někteří Baiánci byli k tomuto volání empaticky vnímavější. Ti pak cítili nutkání Thei Kaie vyhledat. Nižší tvory Kai svými nároky zahubil, avšak Šámové se díky vyšší odolnosti stali jeho symbiotickými partnery.

Někdy volání Thei Kaie vyslyší i dívka. Pokud je u ní tato přednost včas odhalena, stane se žena porodní bábou kmene. Cenou za tento úctyhodný post je bolestivý obřad, při kterém ji ostatní kmenové matróny sterilizují. Dívka, která s Thei Kaiem stihne splynout, je bez milosti uštvána a zabita. Žena Bei Šám prý dokáže pouhou myšlenkou ostatní ovládat, nebo dokonce zabít.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje