Biraj

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Biraj je jednou z oblíbených postav, které dokonce překročily hranice regionu. Vi-logy jako Dívka z Chaalku patří ke zlatému fondu romatických eposů.
(Coraabia Artist: Michael Witmann)

Rasa: Baia

Domovský svět: Annor

Éra: okolo 1400 Tu - 1427 Tu


Dodnes není jisté, zda jde o smyšlenou postavu baiánské mytologie, či zda sličná černooká dívka jménem Biraj skutečně žila. Pověsti ovšem hovoří jasně. Náčelník Damaaj měl čtyři dcery, kterým jednoho jitra nařídil, ať si dle své volby v okolních vesnicích vyhlédnou vhodného ženicha. Dívky se začaly předhánět v tom, která z nich k obřadnímu světlu přivede urostlejšího jinocha. Jediná Biraj otci odvětí, že žádného muže nechce – to se raději provdá za první chaalkovník, který roste za listy osady. Rozzuřený otec ji za tuto troufalost vyžene z vesnice a dívka se zatoulá daleko od baiánských držav. Zde se na prahu smrtelného vyčerpání osudově setkává s lovci Bílých Očí, které dosud zná jen z pověstí. Do jednoho z nich se znenadání zamiluje, což je v baiánské společnosti nepřípustné.

Annorský lovec se jejímu naivnímu vyznání vysměje, u jeho lidu totiž existuje k Černým Očím zakořeněná hluboká nenávist. Biraj propadá zoufalství a vrhá se do rozbouřené řeky. Na poslední chvíli ji ale od smrti utonutím zachraňuje právě vzpříčený chaalkový strom. Dívka se díky němu dostane do definitivní harmonie s okolní přírodou a sama se po čase stává její úplnou součástí.

Interpretace konce pověsti se v různých opisech liší. Starší verze popisují, že Biraj splynula s chaalkem v samojediného posvátného tvora. Dnešní turistický průvodce vám spíš bude tvrdit, že se baiánská dívka nenávratně ztratila v oblastech místních pískolesů, kde zahynula. Ty po ní nicméně dodnes nesou své označení – Den Biraji, což v překladu znamená cosi jako Věnováno Biraj.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje