Denuár

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Je jen otázkou času, kdy evoluce predátorů denuára dožene a jeho smrtící jed se stane vyhledávanou pochoutkou. Vždyť čím jiným je yoktoruuk, než prvním krokem v této nezadržitelné cestě.
(Coraabia Artist: Stephen Flack)

Rasa: Denuár

Domovský svět: Annor

Éra: okolo -840 000 Tu - současnost


Denuáři jsou sauropodní býložravci středního vzrůstu, kteří se nejčastěji vyskytují v zalesněných terénech mírného klimatického pásu na Annoru. Převážnou část jejich potravy tvoří šupiny meta-dřevin, které odloupávají třením své klínovitě tvarované tlamy o kmeny. Na obranu proti predátorům se u nich vyvinula schopnost vypouštět pórovitou kůží do vzduchu silný jed. Aerosolová směs není při požití nebo kontaktu s pokožkou nebezpečná. Při vdechnutí však jed zamezuje difuzi plynů mezi vzduchem a krví, což znemožňuje dýchání. Denuáři jsou díky této vlastnosti nebezpeční i po smrti. Vlivem posmrtné ztuhlosti se totiž podkožní zásoba jedu samovolně uvolňuje do vzduchu – nejeden Annořan tak za svou neznalost zaplatil životem.

Větší denuáři jsou chytáni a pěstováni na lovných farmách. Jed je zde extrahován a chemicky upravován do silnějších koncentrací. Ta je pak užívána ve speciálně upravených nábojích či pastích. Kapsle se po vystřelení zachytí na těle loveného tvora a rozprášený jed jej udusí. Technika lovu je náročnější, avšak oproti konvenčně používaným zbraním lovců nedojde k poškození ceněné kůže zvířete.

Díky své jedovatosti nemají denuáři na Annoru mnoho přirozených nepřátel. Výjimku tvoří yoktoruuci, kteří je loví s oblibou. Xenologové si zprvu mysleli, že si yoktoruuci vyvinuli odolnost proti denuářímu jedu. Zevrubným pozorováním chování, kdy při konzumaci úlovku yoktoruuci odbíhali opodál a následně se vraceli, xenologové došli k závěru, že se naučili zadržovat dech.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje