Mat-Puk

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Pozdější vyobrazení Mat-Puk - hermafroditní bytosti s obrovskou psionickou mocí. Žádný z totemů z období vidin Mat-Puk se nedochoval, aby se dala autorova vize konfrontovat s historií. V ústní tradici se "období Mat-Puk" považuje za děsivější éru než samotný příchod Kováků.
(Coraabia Artist: Ant)

Rasa: mýtický tvor

Domovský svět: Annor

Éra: okolo -6000 Tu


První z tzv. Mat-Pukových vidění, jež donutilo všechny obyvatele vesnice Aab ustat ve své činnosti a bez hlesnutí vyrazit pomalou chůzí na sever, se obešlo beze svědků. Nenašel se nikdo, kdo by vyprávěl o blažených výrazech ve tvářích černookých Baiánců, kteří lhostejně vstupovali do řeky Belaaj a bez odporu se nechávali strhnout proudem a utopit. Našli se však příbuzní, kteří křičeli nenávistí a ze sebevražedného masakru obvinili Bílé Oči. Mat-Pukovo vidění však nerozlišovalo v barvě očí a smrtí končilo vždy. Jednou šel průvod loutek bez ustání šest dní, než je všechny zabil prales, ať jedem, predátory či dehydratací. Jen zasvěcení věděli, odkud se tento záhadný jev bere. Traduje se, že vidění pozabíjelo milióny jedinců napříč všemi kontinenty.

Mat-Puk je mocnou hermafroditní esencí, kterou je třeba bez ustání sytit, jinak si sama vezme, po čem touží. O vlastnictví Mat-Puk v dávných dobách vypukly spory mezi Šámy, jež přerostly v bratrovražedné války, což Mat-Puk jen posilovalo. Když oběti válek nestačily, stovky dalších padly na obětních oltářích. Byly vyřezány totemy v podobě okřídlené oboupohlavní bytosti, jejíž povrch se bez ustání leskl krví.

Příslušníci tajné odpadlické šámské sekty Rudého chaalku zprvu s radostí sledovali úpadek moci Černých i Bílých Očí. Byli to právě oni, kdo podstrčil Šámům esenci Mat-Puk, kterou před dávnými věky nalezli v nitru planety. Než "obojetník" požral sám sebe, ještě dlouhá staletí si nahodile pohrával s myslí vyšších bytostí, což se nakonec stalo osudné také valné většině členů Rudého chaalku.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje