Narkofág

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Soubor:Narkofág by Grace Liu.jpg
Říkali jsme jim strašáci. Vždycky nehnutě stáli a jejich povrch zvolna těkal do okolí. První setkání s nimi bylo zároveň posledním okamžikem, kdy jsme strávili noc odpočinkem. - Bande-Kchai3622 Tu
(Coraabia Artist: Grace Liu)

Rasa: Narkofág

Domovský svět: Ymef

Éra: ? - současnost


Známý také jako lapač z Ymefu. Tato vzácná inteligentní meta-dřevina do svého okolí vypouští rozsáhlá oblaka narkotoxinu, jimiž láká partnery k rozmnožování. Na vzdáleném xenickém světě tvoří tento tvor poklidnou součást ekosystému, když jej ale do vyspělých koutů vesmíru rozvezli ziskuchtiví pašeráci, narkofág odhalil nepříjemnou pravdu. Narkotoxin u některých ras vzbuzuje chronickou nespavost, která může trvat i několik Tolů. Problém je, že jej stačí vdechnout i ve stopovém množství, narkosaramid se váže na receptory tak důkladně, že prakticky neexistuje účinný protilék. Narkofág jej uvolňuje do ovzduší v podobě rozptýleného aerosolu o obrovské rozloze, proto je mu přístup ve velkých městech obydlených světů přísně zakázán.

Zasažení tvorové většinou nespí tak dlouho, dokud jednoduše nezemřou vyčerpáním. Jediným účinným zákrokem proti narkofágovi je umělé vyvolání kómatu, vyvedení životních funkcí mimo tělní oběh nebo hluboká hypnóza od zručného profesionála. Fungování narkotoxinu dodnes nebylo plnohodnotně vědecky vysvětleno.

Zajímavostí je, že drtivá většina obyvatel Xenozóny je vůči narkofágovu chemickému běsnění částečně nebo úplně rezistentní. Naopak u neživých vypouštěný aerosol způsobuje nevolnost a hluboké bezvědomí, vedoucí až k trvalému poškození senzomotorického aparátu. Tvor byl v minulosti na Coraabu několikrát ilegálně nasazen při rozhánění masových demonstrací.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje