Diamantový zanX

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Ďábelští zanXové byli pro dávné Těžaře skutečnou noční můrou. Zmínky o nich dodnes přežívají v děsivých příbězích či nejrůznějších pověstech.
(Coraabia Artist: Frédéric Bennett)

Rasa: ZanX

Domovský svět: Coraab

Éra: ? - okolo 1100 Tu


Původně nazývaný zancht (bodec). ZanX byl Těžaři vyhuben ještě před založením samotné C'Ory. Podle soudobých logů šlo o ďábelského tvora, který se ve vražedné touze nezastaví před ničím. Kniha Ug Tutor jej zmiňuje jako Plenitele z hlubin, jenž se vynořuje a mizí v dutinách coby změkčilý červ, zanechávajíce za sebou pouze kádě krve a zmaru. Nechvalně známý je tzv. Incident D, kdy došlo v 1012 Tu v těžařské kolonii D-Tal k hromadnému vyvraždění všech neživých dělníků včetně jejich těžařských pánů. Později se zjistilo, že se jejich skládkové žíly v hlubině střetly s rozsáhlými sídly zanXů, kteří pohřbené kosmické kolosy využívali jako útočiště. Masakr tisíců otroků, vojáků a civilistů vůči nim ihned rozpoutal osudovou bouři nenávisti.

Diamantový zanX byl pravděpodobně anaerobní tvor na bázi uhlíku a bóru. Zřejmě se dokázal přizpůsobit extrémním podmínkám, panujícím v kilometrových hloubkách. Soudobé anály uvádí, že zanX nejde zabít ohněm ani kyselinou. Energetické zbraně v něm zanechávaly pouze rychle se zacelující oděrky. Své oběti zabíjel vystřelováním toxických bodců, kterými měl poseté celé tělo.

ZanX dostal přízvisko Diamantový až později, kdy obnovená težba v D-Talu pod jejich vypleněnými sídly nepřímo vedla k objevení největších ložisek diamantů na jižní polokouli. Písmeno „X“ v jeho názvu pak znázorňuje udatnost Těžařů z X-Talu, kteří zanXe po dekádách lítých bojů porazili. Používání původního Zancht je pak ve společnosti dodnes bráno jako hrubá urážka.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje