Hráz Makard

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Coraabish hraz makard.jpg
A
Tal Makard se snažil neživým dělníkům připravit co nejlepší možné podmínky, přesto však byla míra úmrtnosti při stavbě hráze obrovská.
(Coraabia Artist: Eoghan Cowan)

V jazyce coraabish nazývaná Amh Makard.

Hráz Makard, dříve nazývaná také Tal'Funno (Talská brána) nebo Zomb'Amh (Hráz Zombů), je dodnes největší uměle vytvořenou stavbou na Coraabu.


Historie

Stavba hráze započla na rozkaz Nakataara z X-Talu v 158 Tu. Jeho bratr, Tal Makard, dostal za úkol zbudovat ochrannou bariéru před ničívými toxickými záplavami, jež opakovaně pustošily těžební oblasti přilehlé k talské kolonii. Práce na této kolosální stavbě pro Makarda de facto znamenala nucený exil a Nakataar se mohl naplno věnovat správě největší talské državy sám.

Makard se svými neživými dělníky stavěl hráz neuvěřitelných 67 Tu. Dostavba hráze pak pokračovala i po jeho smrti. Na stavbě se podílelo celkem 380 000 nuceně nasazených dělníků.


Stavba

Hráz má v nejvyšším bodě bezmála 1,8 km na výšku od úrovně Skládky. Vine se mezi pěti vrcholy (Ianaza, Leeukh, An'Sammarh, Borr'Sammarh, Soi'Agga) a na délku měří neuvěřitelných 177,6 km. Na její stavbu bylo spotřebováno mnoho miliard tun ferobetonu a statisíce tun corabitu. I když se Makard snažil svým zotročeným pracujícím nastavit určité důstojné podmínky k existenci, práce na stavbě si vyžádaly několik desítek tisíc neživotů.

Hráz Makard stojí na Coraabu dodnes. S menšími či většími šrámy již přečkala přes 4000 Tu a dnes tvoří jednu ze spektakulárních turistických destinací skládkosvěta. Oblasti okolo Soi'Aggy jsou ovšem dlouhodobě uzavřené, trvale totiž hrozí provalení severní nosné stěny. Hráz Makard je jedním z mála coraabskou civilizací uměle vytvořených útvarů, jenž je vidět z oběžné dráhy.


Zajímavosti

  • Hráz byla tak obří, že v místním nestabilním podloží v historii vyvolala několik zěmětřesení.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje