Kyrix

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Pokud si nedáte pozor, vyhryzají vám v exoskeletu díru, do které ihned zalezou. Po čem uvnitř pátrají, jsem nikdy nezjistil, avšak koukal jsem se z něj co nejrychleji dostat.Bande-Kchai
(Coraabia Artist: Randy Bantog)

Rasa: meta-hmyz

Domovský svět: Ymef

Éra: objeven 3610 Tu - současnost


Kyrix je malý meta-hmyz obývající neprostupné džungle planety Ymef. Žije v koloniích pod kořeny stromů, které slouží královně a larvám k ochraně před predátory. Hermafroditní královna klade vajíčka a nedokonalé kusy rovnou požírá, aby udržela rod silný. Při přemnožení kolonie je zabita, načež se mezi kyrixy strhne o uvolněné místo divoký boj. Jejich hlavní složkou potravy je míza z chaalkových stromů, avšak v případě nutnosti dokáží požít i živočišnou stravu. Svými ostrými klepítky jsou schopni zabít i dospělého keporuuka. Trávícími enzymy pak tělo rozloží na kašovitou hmotu, kterou krmí především své žravé larvy. Při obraně kolonie často dochází k velkým ztrátám. Původní stavy jsou však rychle se množícími kyrixy velmi snadno obnoveny.

Divoký kyrix žijící v meta-lesích nezaútočí, není-li ohrožen. Avšak existují vyšlechtěné kolonie, které lid Atta-Oko udržuje v pocitu stálého ohrožení, což jejich královnu nutí plodit bojovnější jedince s ostřejšími končetinami. Pokud kolonie není včas sklizena, dokáže snadno vyhladit celou vesnici. Kyrixí končetiny domorodci využívají k výrobě šípů, oštěpů a nástrojů denní potřeby.

Annorský xenaut Bande-Kchai, zkoumající místní bohatou faunu a flóru, se o kyrixech dozvídá od svého atta-ockého průvodce vpravdě nečekaným způsobem. Zcela náhodou prošlápne tunel kyrixí kolonie a zběsilý úprk jeho průvodce jej přesvědčí konat stejně. Fascinován sveřepým meta-hmyzem pak po několik oběhů studuje jejich kolonii, aby dopodrobna popsal jejich život.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje