Ojaga

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Těla ojag jsou prosycena žáruvzdornou směsí na bázi berilia, jež se nejvíce koncentruje na sosáku, kde umožňuje příjem žhavých tavenin. Ty pro ojagu nemají pražádný nutriční význam, avšak jsou horlivě vyžadovány bakteriemi, které žijí v jejich tělech.
(Coraabia Artist: Marcel Stobinski)

Rasa: meta-hmyz

Domovský svět: Ulgor

Éra: ? - současnost


Ojagy, dotěrné meta-mouchy velikosti oční bulvy vzrostlého Ulga, pocházejí z vulkanicky aktivních oblastí Ulgoru, odkud se na palubách magravů postupně rozšířily do celého multiverza. Kromě tropických pásem nových světů se jejich životním prostorem stávají také hutní průmyslové komplexy poblíž přístavů, termální zřídla či popeliště. Ojagy totiž láká teplo a nerozlišují, co nebo kdo jej vyzařuje. Nemají-li k dispozici teplejší objekt, vlézají dostupnými otvory do těl teplokrevných živočichů. V období páření mouchy ojagy doslova zešílí - zhoufují se do bzučících mraků, jež se rozletí do všech stran ve snaze maximalizovat plochu svého teritoria. Plodné ojagy hledají kovové či na minerály bohaté objekty, do kterých sosákem vypálí ránu a následně nakladou vajíčka.

Bolestivému žahnutí ojag neuniknou ani sebelépe chránění obyvatelé. V živé tkáni se samotná ojaga nevyvíjí, z vajíčka se však odpoutají symbiotické bakterie rodu Llowori, jež napadnou hostitelský organismus. Bakterie cílí na ""mozkový termostat"" a mohou tak způsobit uvaření neurální sítě své oběti. Jakmile tělo hostitele přestane poskytovat potřebné množství tepla, ojaga jej opustí a přesune se k další oběti.

Bakterie rodu Llowori přežívají v horké tavenině tělního vaku ojag. Pokud dojde k jeho vychladnutí, bakterie se přesouvají do nervových uzlin, kde meta-hmyz vytrvale dráždí ke zvýšené aktivitě. Llowori také spouštějí fázi rozmnožování, která ojagy naslepo zavede mimo původní zdroje tepla. Chlad je tak příčinou smrti u závratných 99,98% z celkového počtu ojag.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje