Oxruuk

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Soubor:Flavor blank.jpg
Přechod na komerční chov oxruuka přinesl do mnoha regionů prosperitu a chovateli Emorovi pohádkové bohatství. Jeho licenční podíl na každém prodeji činí bezmála jednu pětinu ceny.
(Coraabia Artist: Maxim Verehin)

Rasa: Ruuk

Domovský svět: Forneek

Éra: okolo -17 000 Tu - současnost


Oxruuk - symbol divočiny Forneeku a starých tradic čopřeeských šamanů, se počátkem čtvrtého milénia ocitá na pokraji vymření. Důvodem je tradiční čopřeeské léčitelství, ve kterém se hojně využívají dolní stoličky z oxruukova chrupu. Ty se rozdrtí a smíchají se sušenými plody rostliny očobre. Neúnavné přežvykování této léčivé směsi prý na Čopřeeho přenáší oxruukovu houževnatost i vysoký věk. Doplněná o sliny šamanů pak tato směs vyléčí každou nemoc. I když byly zázračné schopnosti zubů mnohokrát vyvráceny, lov oxruuků je pro Čopřee otázkou tradice, od jejíhož uplatňování nemíní ustoupit. Rituální lov více než osmitunového přežvýkavce je nezapomenutelnou podívanou. Maso je však nejedlé, oxruuk se loví pouze pro svůj chrup.

První záchranáři ohroženého druhu se na Forneeku objevují s nástupem meta-krále Om Xaloka, který cizincům dovolí, aby ohrožené plemeno domestikovali i na jiných světech. Příchod cizinců vede k rozhořčení čopřeeských šamanů, kteří jako jediní na Forneeku disponují koncesí pro jejich lov. Konflikt se vyostří poté, co bezmála třetina osady klanu Xšéé zahyne po konzumaci otrávené směsi.

S řešením přichází chovatel Emor El-kei z nedalekého Annoru, který se setká s čopřeeskými šamany a navrhne jim model plně komercionalizovaného chovu oxruuka namísto náročného odlovu divokých kusů. Většina šamanů se nakonec podvolí tomuto řešení. Populace oxruuků se tak za posledních sto Tu více než zpadesátinásobila. Případ hromadné otravy klanu Xšee se nikdy nevyšetřoval."

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje