Qubba

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Qubba, komunikující QOLem, dnes již málo používaným dialektem mokré řeči.
(Coraabia Artist: Samuel Thompson)

Rasa: Soop

Domovský svět: WaalkWak

Éra: okolo -110.000 Tu - současnost


Qubba je jedním z mnoha poddruhů obojživelného národa Soopů, jež od nepaměti obývají dvousvětí WaalkWak. V minulosti si tito houževnatí tvorové rychle osvojili mnohé vědecko-technické disciplíny, na kterých později postavili úspěšnou a mocnou transplanetární ekonomiku. Obojživelní Soopové se dělí do mnoha poddruhů, které jsou notně diverzifikované. Qubbové si svá sídla staví jak na souši tak v hlubinách planetárních oceánů, zatímco třeba poddruh Unqqqa žije výhradně ve vodním prostředí. V současnosti samotný WaalkWak obývá okolo jedné miliardy Soopů, další stovky miliónů operují napříč celou Coraabií. Cizinci si často pletou pojem „Soop“ a „Wak“, což Soopy dovádí k zuřivosti. Soop míní rodovou příslušnost, zatímco Wakem se může za určitých okolností stát kdokoliv žijící dlouhodobě na WaalkWaku. Qubbové jsou ve soopské populaci zastoupeni nejpočetněji.

V současnosti Qubbové obývají oba světy – titánský Waalk i menší, ale o to rozvinutější Wakk. Původně tento národ pochází právě z něj, Waalk byl osídlen až okolo -1500 Tu. Soopové tehdy na Wakku vyčerpali veškeré zásoby vzácných kovů a bimetanu a během několika staletí přirozeně rozšířili svá domovská teritoria o nejbližšího souputníka.

Za „dobu temna“ se dá v soopských dějinách označovat období mezi -520 Tu až -460 Tu, kdy došlo k fatálnímu zhroucení průmyslu v důsledku gigantické solární erupce domovské hvězdy. Ta zasáhla 50-60% osídleného povrchu WaalkWaku a vyřadila z provozu veškerou techniku poháněnou bimetanem či elektřinou. Sami Qubbové v tomto kritickém období jen těsně unikli naprostému vyhynutí.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje