Xed

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Xed používá svou levou trojici paží na obratné úkony s odchycenými exempláři. Pravá dvojice horních končetin pak slouží především k obraně či k řízení.
(Coraabia Artist: Stephen Mabee)

Rasa: Xo-tcha

Domovský svět: CuCaan

Éra: 4219 Tu - současnost


Snad už během evolučního procesu v nymfatickém kokonu byl mladý Xed rozhodnutý pro povolání xenisty - odjakživa ho fascinovala veškerá exotická fauna a flóra. Život mu záhy přichystá osudovou výzvu - cucaanská vláda ohlášuje nový projekt, ve kterém Xed po náročném přijímacím řízení získává prestižní místo expedičního kapitána. Jedním z významných kritérií pro přijetí je fakt, že coby příslušník rasy Xo-tcha skvěle snáší extrémní změny prostředí. S posádkou speciálního výzkumného plavidla Cuccar-1 (vybaveného dosud nezveřejněným revolučním pohonem) Xed navštěvuje bezpočet neobydlených světů Xenozóny, ze kterých přiváží domů podrobné a dokonale zkatalogizované vzorky. Jeho Pojednání o vitální bázi působí revoluci v obecné xenologii.

Xed je coby bytost založená na silikono-seleniové bázi odjakživa fascinován "uhlíkovci", jak ve svých soukromých poznámkách nazývá obecně nejrozšířenější formy života. Největším překvapením pro něj ovšem je setkání s coraabskými neživými, kterých za svou kariéru na rodný CuCaan bez zbytečného humbuku přiváží celé desítky - všechny samozřejmě dokonale vypitvané a naložené ve formaldehydu.

Ve městě CuCca kolují zkazky, že precizní vědecké elaboráty nenapsal Xed, ale jeho dlouholetý pobočník Drinndo. Proti této domněnce stojí fakt, že Xed dosud napsal další dvě úspěšná díla i poté, co se Drinndo z jedné z výprav vrátil domů - taktéž dokonale vypitvaný a naložený ve formaldehydu.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje