Bi-Tal

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Bi tal.png

Název je zkratkou sousloví Bilorra-Talle (ve starém talském nářečí cosi jako Panský sbor).

Bi-Tal je primárním řídícím orgánem coraabské Orbitální univerzity. Jeho čestným předsedou je orbitální rektor (Sua'Za). Bi-Tal pak tvoří především výše postavení profesoři (tzv. B'Sua) a jeden či více prorektorů (Tha'Sua'Za). Počty členů Bi-Talu historicky kolísají mezi 35-80 členy.

Bi-Tal se schází počátkem každého Šera ve Vakuovém Dómu. Jednání předsedá vybraný prorektor. Rektor není povinen účastnit se každého zasedání.

Historie

A
Orbita vstupuje do exoprostoru. Stačilo málo a Bi-Tal tento (dnes již údajně nadbytečný) resort zrušil.
(Coraabia Artist: Anton Zeif)

Bi-Tal vznikl společně s Orbitální univerzitou v 3554 Tu. První rektor, slavný Ikram Dogo, nařídil ihned po nástupu do funkce jeho zřízení, jelikož nebylo v jeho možnostech obsáhnout hladký chod univerzity pouze se svým skromným sekretariátem. Pro pedagogy byl vstup do Bi-Talu vítanou příležitostí, jelikož s pozicí B'Sua jsou tradičně spojené také tučné prémie a dodatečná privilegia.

V 3622 Tu předává Bi-Talu xenorektor Xách Koinič přístupové kódy k rozpočtovým sub-logům. Bi-Tal se od té doby stává formálním hmotným správcem univerzitního majetku. Za životy studentů ovšem nadále ručí rektorův sekretariát.

4009 Tu dojde ve Vakuovém Dómu k útoku nano-aerosolem. Strůjcem zločinu je šílený student, který chce zneškodnit celé vedení Orbitální univerzity během tradičního zasedání Bi-Talu. Díky včasnému zákroku B'Suy Barrakama jsou však ztráty na životech minimalizovány a nebezpečí je včas zažehnáno.

Zajímavosti

  • Beupo XII se pokoušel zrušit Bi-Tal celkem čtyřikrát – ovšem bez úspěchu.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje