Blitkobrouk

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Pojmenovali je blitkobrouky proto, že žijí v blitkočervech, nebo proto, že sami blijí jak o život? U Tala, koho to vlastně zajímá? - Ccord GarocCen
(Coraabia Artist: David Lecossu)

Rasa: meta-hmyz

Domovský svět: Traxol

Éra: ? - současnost


Traxolský ostnokrunýřník nadýmavý, lidově nazývaný blitkobrouk, byl v průběhu evoluce donucen stát se nedobrovolným parazitem blitkočervů. Při spásání výživných spór tito titánští tvorové polykali i ostatní živočichy, kteří nestihli včas uniknout. Blitkobrouci se tomuto častému jevu přizpůsobili s neobyčejnou bravurou. Díky drobným ostnům, jež pokrývají celé jejich tělo, se doslova nabodávají na vnitřní stěnu ústní dutiny blitkočervů. Někdy se blitkobrouk uchytí přímo zády a má tak k dispozici všechny klepítkové končetiny k lapání potravy, čímž stráví většinu svého života. Blitkobrouk žijící v blitkočervovi má mnohem pevnější exoskelet než volně žijící exemplář. Je až s podivem, že jeho krunýř dosud nenašel smysluplné průmyslové využití.

Blitkobrouk snese spolknutí i dlouhý pobyt v trávicím traktu. Blitkočerví peristaltika však i přes odpor vtlačuje spórovou kaši do pohlcených blitkobrouků, kteří mohou za pobyt uvnitř i až zdvojnásobit svou velikost. V obraně brouci vypouští nadýmání působící enzymy, které urychlí zpětný pohyb blitkočerví tráveniny. Rafinovaný ostnokrunýřník se pak přebytků potravy zbavuje svými blitkoústy.

Vajíčka blitkobrouků dozrávají až v posledním článku blitkočerva. Když přijde jejich čas, většina blitkobrouků se pustí ústní dutiny a nechá se pozřít. Společně donutí blitkočerva vyzvrátit novou generaci, která by uvnitř dlouho nevydržela. Traxolané se naučili tento postup využívat ke zvýšení produkce blitkobetonu, avšak za cenu snížení jeho kvality - trávenina totiž nestihne zcela dozrát.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje