Fyto-ghúl

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Fyto-ghúl ve fantaskním uměleckém ztvárnění. Oproti původním předpokladům tito tvorové vůbec netvoří organizovaná společenství.
(Coraabia Artist: Mihai Liviu)

Rasa: Fytomorf

Domovský svět: CuCaan

Éra: okolo -20 000 Tu - současnost


Fytomorfové jsou pokročilé inteligentní bytosti na bázi tri-burotenu, jež dokáží díky vysoké schopnosti adaptace přežít v prakticky jakýchkoliv podmínkách. Někteří se dokáží samonapájet solární energií, jiní jsou schopni živit se pouhou inhalací planetární atmosféry. Fyto-ghúl je predatorním stádiem fytomorfa, jež pro svou existenci potřebuje specifické enzymy, obsažené v tělech bytostí na bázi uhlíku. Tento nesmírně mrštný létavec své oběti saje pomocí dvou trubicovitých sosáků, po načerpání potřebných živin ovšem nechá tělo netknuté. Dlouho se nevědělo, proč ruucká stáda ve vzdálenějších oblastech cucaanských držav záhadně vymírají. Fyto-ghúl je totiž mistr kamufláže a otvory v těle oběti pomocí sosáků „zaletuje“ narychlo zreplikovanou náhražkou tkáně.

Fyto-ghúl je v jádru plachý tvor, který svou kořist zabíjí jedině z důvodu obstarání potravy. Dosud nejsou doloženy případy napadení civilistů. Fyto-ghúl nemá vyvinuté řečové ústrojí, je ovšem vybaven značným intelektuálním potenciálem. Se svými druhy se dorozumívá pomocí široce rozptýlených feromonových oblaků, jež jsou jen obtížně zachytitelné dostupnými přístroji.

Polapit živého fyto-ghúla je prakticky nemožné. Tvor dokáže ve střemhlavém letu vyvinout neuvěřitelnou rychlost, v tisícině vteřiny zcela změnit směr, pohybuje se doslova na hranici fyzikálních zákonů. Svědci udávají, že jeho let připomíná spíše komíhání lesklého stínu. Několik málo nalezených tělesných schránek fyto-ghúla pak schraňují pouze ta nejprestižnější muzea Coraabie.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje