Ruuk
V jazyce coraabish zvaný také ruukha, jazykem Mogra ruuko.
Ruuk je označení zahrnující početnou skupinu plemen vyšší formy života divoké fauny Xenozóny.
Obsah |
Původ
První ruuci byli domestikováni annorskými kmeny okolo -10000 Tu. Na dalších světech byla a jsou stále ještě nalézána nová plemena těchto exotických, převážně predatorních a nebezpečných tvorů.
Fyziologie
Ruuci jsou složité organismy založené na nejrůznějších bázích (v závislosti na domovském světě). Mezi nejčastější základní stavební prvky patří uhlík, křemík, dusík, fosfor a bor, vzácně se také objevuje buroten, di-buroten, tri-buroten.
Valná část plemen disponuje jedním či více páry končetin a zesílenou muskulaturou. Ruuci se plazí, běhají i létají. Jsou dokonale uzpůsobeni svým specifickým podmínkám. O to horší je jejich transport do nových prostředí - zkušenosti jako Ulgoriáda hovoří jasně.
Ruucká plemena
- Agroruuk
- Keporuuk
- Xiruuk
- Glauruuk
- Karnoruuk
- Egruuk
- Moiruuk
- Sairuuk
- Boruuk
- Thoruuk
- Pteruuk
- Multiruuk
- Ungeruuk
- Daeruuk
- Megaruuk
- Yoktoruuk
- Keiruuk
- Banruuk
Chov ruuků
Řadu ruuků se podařilo po staletích porůznu úspěšných experimentů vyšlechtit do agreárně či průmyslově využitelné podoby. Ve vysokých stavech jsou však mimo Xenozónu ruuci chováni jen zřídka. Primát v tomto odvětví suverénně drží Annor.
Při obchodu s ruuky se používá pro označení jednoho prodávaného kusu zkratka ruu. V některých nexotizovaných oblastech Annoru se dodnes platí měnou ruu.
Odhadované stavy chovných ruuků (4255 Tu)
Počty zahrnují všechny chovné planety.
Lov ruuků
Lov ruuků se v posledních staletích dramaticky rozmohl. Ruuci jsou zabíjeni po tisících kvůli kratochvílím aristokratů i prostému pytlačení. Ŕíká se, že se obchod s ruuky se za posledních tisíc Tu v Coraabii až zestonásobil.