Mykoizace

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Pohled na mykoizované Meugo. Spóry mykoidů zde zahubily miliony tvorů.
(Coraabia Artist: Ehsan Kia)

Mykoizace je proces, při kterém je cílová planeta intoxikována spórami mykoidů.

Mykoizaci způsobuje především překročení teplotního práhu, chladné světy s řídkou atmosférou či zcela bez atmosféry tedy nejsou zasaženy.

Myko-Waci na WaalkWaku spočítali, že pro úspěšné zažehnutí mykoizace středně velkého světa stačí necelých 10 kg mykoidních spór, obsažených v atmosféře.

Mykoizovaný svět je bez pokročilých ochranných prvků neobyvatelný pro většinu forem života v Coraabii. Spóry mykoidů nejdříve "zkonzumují" atmosféru čímž prakticky zadusí všechny okolní formy života. Následně se po většině planetárního povrchu spontánním dělením rozroste tzv. mykomasa, která planetu sevře do pevného obětí a vytvoří platformu pro substituci dalších pokolení. Z mykoizovaného světa pak do volného prostoru unikají bilióny dalších spór i bezpočet čerstvě odrostlých mykoidů.

Byť se jedná o poměrně dramatickou metodu násilné metamorfózy celých ekosystémů, odborníci se shodují, že právě díky mykoizaci se mykoidi byli schopní tolik rozšířit napříč celou Coraabií, což nutně vedlo ke vzniku tolika strun, jež jsou nezbytné pro fungování dnešní panglobální ekonomiky.

V současnosti zřejmě neexistuje účinná metoda, jak terminálně mykoizovaný svět zachránit. Civilizované světy se mykoizace svého území natolik bojí, že byly vynaloženy astronomické prostředky na prevenci a boj s případnými mykoidními spórami.


Mykoidní světy v Coraabii


A
Meugo je dnes již plně mykoizovaným světem. • 4260 Tu
(Coraabia Artist: David Lecossu)
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje