Nové Whergu

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Nové Whergu je centropole Grannoku vybudovaná na Kormxu.

Popis

Nové Whergu trvale obývá téměř miliarda bytostí a je historicky druhou grannockou cetropolí. Neprošlo postupným přirozeným vývojem, proto postrádá historickou zástavbu či původní architektonický styl. Při výstavbě byla snaha skloubit původní styl se současnou architekturou, to se však příliš nepodařilo a mnohé stavby působí uměle. Nové Whergu je především funkční a moderní, o čemž vypovídá například infrastruktura, která patří k nejlépe zvládnutým Coraabii. Sídlí zde decentralizovaná planetární vláda a vedení armádních složek.

Historie

Hmota Xa se postupně blíží k Whergu a 3290 Tu je jasné, že se její šíření nepodaří zastavit. Planetární vláda tedy odhlasuje postupnou evakuaci celé centropole, zároveň přesměruje všechny finanční prostředky k terraformaci Kormxu a po dlouhých debatách je také rozhodnuto, že nová cetropole bude vybudována na grannockém měsíci. I přes obrovské xotové zásoby, které Grannok získal za dlouhé roky obchodem s Hmotou Xa, úvěr, který byl uzavřen, aby bylo možné zaplatit veškeré výdaje, přesáhl 730 % hrubého planetární produktu. Díky vysokému rozpočtu a maximálnímu zaměření na výstavbu je Nové Whergu jedním z nejlépe navržených a fungujících měst v Coraabii. Během zapouštění základů byla vykopána rozsáhlá síť tunelů, která umožnila přesunout přepravu osob i nákladu do podzemí, neexistují zde tedy žádné nadzemní polygony. I při rozšiřování je striktně dodržován kruhový půdorys tak, aby v přesném středu města stála budova sídla planetární vlády. Výstavba byla oficiálně ukončena 3332 Tu, ale první obyvatele získalo až 3333 Tu, neboť se muselo čekat na dokončení terraformace. Nové Whergu je "živé" město, které stále roste, tomu je přizpůsoben i takzvaný "utíkající hvězdný přístav".

Zajímavosti

Městu dominuje věž vysoká přes 3000 metrů umístěná přímo ve středu. Mimo planetární vlády v ní sídlí i ambasády ostatních světů či největší grannocké korporace.

Novému Whergu se občas přezdívá Xa-město, kvůli jeho nezastavitelnému rozšiřování. Není možné hruběji urazit Xaisana, než před ním takto centropoli nazvat.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje