Shan Tawa

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Výtvarné ztvárnění Shan Tawy známým yttorským umělcem Guppém BubuWou.
(Coraabia Artist: Venkat Vasa)

Rasa: mýtický tvor

Domovský svět: Ulgor

Éra: první zmínky okolo -7000 Tu


V jazyce Ulgů také označována jako Shanatawaga (Pláty Oplývající). Shan Tawy jsou strašáci dávné minulosti, podlé a zlé mýtické bytosti, které kradou, škodí a ubližují ctěným ulgorským občanům. Ne náhodou Shan Tawy připomínají svým vzezřením rasy jako Werdio nebo Mogra – původně měli totiž Ulgové z humanoidních národů bytostnou hrůzu kvůli jejich údajnému děsivému vzezření, jež se tolik lišilo od nich samých. Podle některých tradic se dodnes nově zřízené obydlí rituálně "vysvěcuje" tak, aby se do něj Shan Tawa nikdy nedostala. Obvykle se nad vchod pověsí kapsle s posvátným práškem Duuflgal. Obzvláště pověrčiví Ulgové navíc uvnitř obydlí uspořádají rituál známý jako Ulwagashanna, při kterém slinnými žlázami rozleptají několik alegorických figurek.

Dříve se na Ulgoru říkalo, že vystoupí-li někdy byť jediná Shan Tawa ze svého plátového krunýře, bude to konec jejich civilizace. Toto rčení má ovšem určitý racionální základ – humanoidní kultury musí díky extrémním podmínkám na Ulgoru nosit ochranné obleky. Odložení takového obleku by pak v podstatě znamenalo zničení přirozeného životního prostředí Ulgů.

Staré pověsti o zlotřilých Shan Tawách mají ve skutečnosti svůj reálný základ. Když na Ulgor kdysi přilétali první imigranti, bývali za své zločiny Ulgy odsuzováni k trvalému uzavření do těžkých a neforemných plátových krunýřů. Většina z takto postižených vězňů posléze zešílela nebo spáchala sebevraždu. Na vytrvalý nátlak aganské diplomacie byl později tento sadistický zvyk zrušen.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje