Agan

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Agan, celým názvem též Gatta-Ganda Ši koi-Agan (cosi jako Městosvět aganské prefektury).

Obsah

Popis

A
Souměstská prefektura Agan - největší aglomerace v Coraabii.
(Coraabia Artist: Amir Salehi)

Agan je označení pro centrální kosmopolitní svět Agan .

Agan je ale také názvem zde sídlící souměstské prefektury, jež oficiálně tvoří aganskou civilizaci. Jde de facto o hlavní centropoli Kosmopolitních světů, kde žije drtivá většina populace stejnojmenné planety. Populace Aganu je tak koncentrována na jediný kontinent nesoucí název Oada.

Svět Agan dnes obývá celkem 11 850 000 000 Kosmopolitů. Neuvěřitelných 10 730 100 000 (okolo 91 %) z nich sídlí právě ve stejnojmenné centropoli.

Historie

S expanzí civilizace Mogratů se také zvětšovaly jejich územní nároky. Před objevem strun se na Aganu nacházelo několik velkých měst. Mezi těmi vyčnívaly především megapole jako Gubbe (862 mil. obyvatel), Mogata (491 mil. obyvatel) či Abra-Dar (390 mil. obyvatel). Tyto oblasti s rozsáhlou aglomerací postupně prorostly v jedno obří propojené souměstí, jež postupně zabralo celý jeden kontinent Aganu a dnes tak tvoří jeho jednotlivé centropolitní oblasti.

Za období Mogra-Danu se titánské souměstí označuje jako Gutadar. Po podepsání Pegallské charty v 401 Tu je však název centropole sloučen s označením světa. Kosmopolité tak chtějí demonstrovat jednotu obyvatel se svou rodnou planetou. Mograté nepoužívají v jazyce Mogra obrat gat-Agan (ve městě Agan) ale prostě a-Agan (na Aganu).

Na Aganu sídlí drtivá většina významných institucí Kosmopolitních světů. Nechybí mezi nimi mocná Liga, vlivné boterské cechy, významné univerzity a vědecké ústavy, obří korporace obchodující s všemožným sortimentem zboží po celém multivesmíru.

Ostatní oblasti rozsáhlého světa Aganu jsou využívány výhradně k zemědělství, coby odlehlé průmyslové zóny či rozsáhlé přírodní rezervace. Podle přísných aganských zákonů však nesmí mimo tzv. kontinentopoli vyrůst osídlení, jež by populací přesáhlo jeden milión obyvatel. Rozsáhlé farmy a komplexy potřebují díky pokročilým technologiím jen nepočetný personál. Civilizace je tak doslova "napěchovaná" do jediného regionu.

6|4269 TuLigan Gamoa oficiálně připustil, že by přijal funkci po Donnerovi, jehož zhoršující se stav signalizuje personální obměny na nejvyšších pozicích v Agadě. Počet možných kandidátů se se tak rozrostl na tři.

4|4270 TuGamoa byl oficiálně zvolen sedmým liganorem. Ve věku 50 Tu se tak stává nejmladším šéfem Ligy v její historii. Hlasování proběhlo v Mogradě, přítomno bylo 217 členů aganské vlády.

Populace

Agan je obýván širokou paletou ras a národů. Převažují zde Mograté, Mogra-Troici, Ekhrové a Waci. Celkem se na Aganu nachází cca 2100 národů a etnik, což z něj činí nejkosmopolitnější místo v Coraabii (od toho také Kosmopolitní světy).

Zajímavostí je, že na Aganu mají všechny národy deklarovány stejná práva a pravomoci. Xenofobie či rasismus jsou zde nejvíce opovrženíhodným přečinem, srovnatelným s vraždou.

Ekonomika

Agan představuje zhruba 67 % z ekonomické síly Kosmopolitních světů. Zřejmě i proto centrální aganská vláda tvrdě prosazuje svou doktrínu na ostatních planetách. Agan je také největším producentem spotřebního zboží v Coraabii. Sedm z deseti nejbohatších korporací dneška sídlí právě na Aganu.

Agan má také výkonný průmysl, především pak na poli umělé inteligence a těžkého strojírenství.

Politika

Agan spravuje planetární vláda (nazývaná Mograda) v čele s aganským prefektem. V současnosti úřad vedoucího představitele Aganu zastává prefekt Yamdra.

Občané Aganu mají od mykoizace Meuga panickou hrůzu z toho, že podobný osud zachvátí i jejich svět. Centrálním světem od té doby cloumají krize a nepokoje.

V současnosti pro Agan také představují palčivý problém separatistické snahy Mogry Troi, třetí největší ekonomiky Světů.

Významná místa

Zajímavosti

  • Centropole Agan je zdaleka největší aglomerací multivesmíru, nelze ji srovnávat s žádným jiným civilizovaným místem. Následuje cucaanské město CuCca – ovšem s více jak desetinásobným odstupem.
  • Agan je sám o sobě největším producentem průmyslově zpracovaného Xotu v multivesmíru.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje