Joobunk
Rasa: meta-parazit
Domovský svět: Yttor
Éra: první výskyt okolo 3700 Tu
Nazýván také jöbunk nebo káďový svrab. Na Coraab se tento neživý parazit dostal pravděpodobně na palubách lodí, které čas od času přilétly ze vzdáleného Yttoru. Ve svém domovském světě joobunk napadal pouze zemědělská zvířata a vodní masožravé řasy - na Coraabu se však nedopatřením dostal do roztoku reprodukční kádě a nečekaně zmutoval. Joobunk začal napadat čerstvě vyvržené neživé. Ze zasažené kádě se epidemie joobunku rychle rozrostla do dalších komunit – nakažení neživí mají totiž tohoto meta-parazita pevně zaklesnutého ve svých útrobách a prakticky neexistuje způsob, jak jej bez vážnějšího poškození organismu extrahovat. Joobunk zkracuje délku neživota až na čtvrtinu a své oběti způsobuje celoživotní utrpení. Jeho přítomnost dokazuje obsedantní svědění a bolavé otoky.
I přes opakovanou dezinfekci se joobunka z většiny zasažených reprodukčních kádí dosud nepodařilo dostat. Meta-parazit je vysoce přizpůsobivý a rychle se množí. V sociálně slabších komunitách (kde se zdaleka tolik nedbá na hygienu) je prý pravděpodobnost infekce joobunkem při vyvržení až třicet procent.
Říká se, že přemnožení joobunka na Coraabu může časem způsobit vyhynutí celých neživých kmenů. Nejvíce náchylní k nákaze jsou joobové (odtud název), Dungové a ostatní káďovky. Naopak Ilokajové a Zombové jsou proti tomuto parazitu ve většině případů imunní. Joobunk má za posledních 500 Tu údajně na kontě přes 22 000 000 nakažených jedinců.