An-Tut

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Wr-Hak, zastři zrak, Rab-Ko, na krátko, War-Ech, zadrž dech, Ik-Ark, uteč v park, Khno-Ba, už tě má!… - říkačka talských dětí
(Coraabia Artist: Will Beck)

Rasa: neživý - mýtický tvor

Domovský svět: Coraab

Éra: 100 Tu - současnost


První zvěsti o Můrákovi z kolonií můžeme nalézt v Talských min-lozích z ranného období éry Těžby. Údajně šlo o nikým neviděného neživého tvora, který se ve dnech Šera nepozorovaně plížil po koloniích a úporně hledal své oběti. An-Tut byl považován za oddaného spojence neživých dělníků, kteří v koloniích vykonávali úmornou práci. Zvěsti o tvorovi vysávajícím životní energii se objevily poté, co došlo k záhadnému zmizení několika tuctů dětí z kolonie D-Tal. Podle min-logu se tak stalo proto, že se Talové něživým často posmívali za to, že oni sami žádné děti nemají. Jednoho Šera se proto zjevil Můrák a trestal Těžaře za jejich nadutost. Poté, co se po okolních koloniích rozkřikla historka o hrůzném běsnění An-Tuta, Talové kupodivu s těmito přízemními provokacemi přestali.

Můrák bývá popisován jako vyzáblá postava s rudýma očima a charakteristickými hřebenovitými tykadly. Už jeho pronikavý pohled dokáže vyvolat paralytický stav a ztrátu řeči. Oběti jsou poté zohyzďovány po celém těle, což se děje při jejich plném vědomí. Nakonec jsou nebožáci odneseni do tzv. Tat-Kruu, kde se stávají An-Tutovými otroky. Řeč se jim už nikdy nevrátí, aby svému novému pánovi nemohly odmlouvat. Práce v extrémních podmínkách jeho sídla je předzvěstí brzké smrti.

Ve skutečnosti mělo ztráty talských dětí na svědomí tajné společenství Dungů zvané Dumta (odvozeno od slova damtha, tedy pomsta). Dumta existovala téměř v každé talské kolonii. Těla byla ukládána na samotných dnech skládkových vrtů, aby je nikdo nenašel. Z Můráka se postupně stal oblíbený centropolitní mýtus, jenž mladé Těžaře straší dodnes. Málokdo ovšem ví, že tvor jménem An-Tut skutečně existuje. Jde ovšem o neškodného a velice plachého koprofága.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje