GL9001

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Nízké pořizovací náklady a neuvěřitelná verzatilita - to činí ze série GL9001 až kultovní technologický počin.
(Coraabia Artist: Anders Plassgard)

Rasa: umělá inteligence

Domovský svět: WaalkWak

Éra: první série vyrobena 2991 Tu


Geláč byl v podstatě prvním hi-tech produktem, který se z dalekého WaalkWaku dostal až na Coraab v oficiální distribuci. Ve své době vzbudil tento umělý služebník slušné pozdvižení, v C'Oře se na něj v prvních letech stály mnohadenní fronty, jeho cena se na černém trhu vyšplhala ke dvojnásobku. Zlí jazykové tvrdí, že celou hysterii kolem řady GL9001 vytvořila důmyslná reklamní masáž, jež zahrnovala i historicky první použití velkoplošných orbitálních bannerů. GL9001 nabízel 9001 funkcí včetně daňového poradce, stand-up komika, komořího či maséra. Výhodou byla vynikající dostupnost levných náhradních dílů a široce upravitelný interware. To z něj na dlouhá staletí učinilo věrného služebníka, jenž je dodnes vyhledávaným artiklem technických muzeí.

GL9001 byl ve skutečnosti ještě univerzálnější, než uváděla příručka. Kdekdo si i v těch nejchudších sektorových slumech založil živnost na jeho modifikacích. Geláč se tak v průběhu dějin objevoval jako polní chirurg, vi-mag, gmonkový tanečník, velmistr thu'ku či cesťák. Četa speciálně upravených GL9001 kdysi dokonce létala s transplanetární těžařskou lodí Mak-Mino.

WaalkWak je kromě své technologické vyspělosti znám i nesmlouvavým obchodováním. Série GL9001 byla už v době exportu na Coraab notně přesluhující model, o který vyspělé světy dávno nejevily zájem. Přicházející čísla ovšem vzala dech i těm nejotrlejším waalkwackým prodejcům – v prvních deseti Tu jich Coraabiané skoupili přes sedmnáct milionů.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje