Mokráš

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Rasa: Mokráš

Domovský svět:

Éra: ? - současnost


Rozsáhlé bažiny Xöon-Chabu jsou jen málo probádanou oblastí a proto jsou také velkým lákadlem pro xenauty. První zmínky o mokráších se objevují v xenologických skriptech známého xenisty Xeda. Mokráš povětšinou obývá rozsáhlá metanová pole, kapalný plyn je pro něj totiž ideálním úkrytem před predátory. Přesto bývá spatřen i několik kilometrů od svého přirozeného prostředí v přilehlých řasovištích. Xenauté se shodují, že tyto dlouhé cesty podniká za potravou. Mokráš má vynikající zrak a loví pouze v noci. Díky přísavným lamelám na obou párech končetin pro něj není problém šplhat po okolních kluzkých skalách. Největší pochoutkou jsou pro mokráše egruucká vejce, nepohrdne ovšem ani malými živočichy, meta-hmyzem i mršinou. Pokud se na svých výpravách dostane mokráš do nebezpečí, využívá svoji ohromnou hbitost a rychlost.

Tělo mokráše je šlachovité, jeho kůží tvoří tisíce drobných šupin. Samci jsou zelení, samice tmavě hnědé. Typickým rozpoznávacím znakem dospělého mokráše jsou jeho výčnělky na hlavě, jež vzdáleně připomínají drotty. Mokráši se obtížně rozmnožují. Samice klade 2-3 vejce jednou za Gul, ze snůšky většinou přežije jen jedno mládě. Námluvy mokrášů jsou xenautům dobře známé. Dávivé skřehotání je v období páření slyšet široko daleko.

Na jedné z Xedových výprav se povedlo jeho pobočníkovi Drinndovi najít tělo mokráše. Tato zpráva Xeda opravdu potěšila, nikdo tohoto tvora před ním nepitval. Nadšení ale záhy opadlo poté, co Xed zjistil, že Drinndo tělo mokráše přinesl na kost ohlodané od místních imballirů. Xed po této události ještě dlouho Drinnda posměšně tituloval přezdívkou "Kostlivé nohy".

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje