Khoptid

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Zajímavosti)
(Zajímavosti)
Řádka 54: Řádka 54:
 
* Khoptid je v poměru spotřebované energie ku své velikosti jejím největším spotřebitelem ve známém [[multivesmír]]u.
 
* Khoptid je v poměru spotřebované energie ku své velikosti jejím největším spotřebitelem ve známém [[multivesmír]]u.
  
[[File:Coraabopedia_Khoptid_poster_by_by_Randall_MacDonald.jpg |thumb|270 px|left|alt=A |alegorický plakát, lákající věřící k bezplatné návštěvě '''[[Khoptid]]u''' • 3902 Tu <br /> ([[:Category:Coraabia Artists|Coraabia Artist]]: '''[[Randall MacDonald]]''')]]
+
[[File:Coraabopedia_Khoptid_poster_by_by_Randall_MacDonald.jpg |thumb|240 px|left|alt=A |alegorický plakát, lákající věřící k bezplatné návštěvě '''[[Khoptid]]u''' • 3902 Tu <br /> ([[:Category:Coraabia Artists|Coraabia Artist]]: '''[[Randall MacDonald]]''')]]

Verze z 27. 2. 2012, 11:26

V překladu z khoptštiny znamená Khoptid cosi jako vítězící. Dnes jde o jeden z technologicky a kulturně nejvyspělejších světů Coraabie.

Khoptid je mocenským a kulturním centrem početné náboženské skupiny khoptidského mecha-náboženství. Je také sídlem samotného robopapeže a jeho služebnictva. Útočiště zde nachází taktéž celá řada dalších církví či sekt, Khoptiďané (také zvaní Khoptidiánci) jsou totiž vůči všem náboženstvím velice tolerantní.


Obsah

Historie

Počátky

Khoptid byl dlouhou dobu malým, zpustlým a bezvýznamným světem. Neměl atmosféru a nikdy na něm zřejmě v minulosti nesídlila žádná jakkoliv vyspělejší civilizace - šlo spíše o takový hodně přerostlý kus skály, který se kdysi zřejmě vymanil z nějakého bezejmenného solárního systému a po milióny let poletoval volně Coraabií.

Kdysi dávno došlo na světě Ultimo k objevu obří mastaby, obsahující nedotčenou sérii pětadvaceti titánských myslících strojů. Soudobým vědcům se ovšem nepodařilo mechanismy žádným způsobem přivést k životu. První z nich - Excelence 1 se samoaktivoval v 2555 Tu. Tato událost na Ultimo záhy přilákala desítky tisíc poutníků, duchovních či prostých zvědavců.


Exodus

Khoptidiánské mecha-náboženství tak de facto brzy vzniklo právě na Ultimu - tehdy bylo přísně zakázáno mastabu společně s robopapežem kamkoliv transportovat. Teprve Excelence 3 nařídila v 2810 Tu exodus na dosud neobydlený zapadlý svět daleko od Ultima. Planeta byla pojmenována Khoptid a coby sídlo mecha-náboženství slouží dodnes. Khoptiďané ale museli záhy po příletu na nový domov čelit neočekávaným skutečnostem. Khoptid neobíhá kolem hvězdy, takže je ponořený do permanentní tmy. Jsou zde velice nízké teploty blížící se absolutní nule a díky absenci atmosféry je maličký svět vystavený permanentnímu vlivu kosmického záření a meteoritických rojů.


Budování Khoptidu

První dekády strávené na Khoptidu byly tedy v pravém slova smyslu tvrdou zkoušou víry. Mnozí Khoptiďané v těchto krutých podmínkých zemřeli, někteří dokonce v tajnosti uprchli. Jiní nástrahy nového prostředí vydrželi a po celou dobu svědomitě naslouchali radám a liturgickým mantrám svého duchovního vůdce, Třetího ze série Pětadvaceti - robopapeže.

Excelence 3 postupně Khoptiďany naučila, jak spoutat mocnými silami okolní velké asteroidy a nechat je rotovat na nepravidelných oběžných drahách okolo Khoptidu. Vysvětlila jim postup, jak v nich pomocí složitých chemických reakcí zažehnout věčné Světlo, které Khoptid vyvede z temného období. Následné vypuštění tzv. "gravitačního bodu" do volného kosmického prostoru způsobilo, že planetka nadále neplula bezradně vesmírem, ale namísto toho začala obíhat po umělé oběžné dráze. Khoptid začal procházet obdobím dramatických změnam.

Excelence 4 pokračovala v učení a metodice svého předchůdce. Khoptid konečně získal díky pokročilé technologii vlastní atmosféru. Prakticky celý povrch planetky byl brzy poset četnými chrámy, meditačními komplexy a turistickými letovisky. Drsný povrch na mnoha místech nahradily syntetizované vegetační porosty, umělé nádrže, pseudo-lesy. Khoptid začal brzy přitahovat pozornost cestovatelů a dobrodruhů.

Centropolí Khoptidu se přirozeně stává místo pobytu robopapeže a jeho sněmu - je jím Opto 15. Ve městě bylo zbudováno přesně 115 chrámů. Číslo symbolizuje existenční cyklus každého robopapeže. Opto má vždy číselné přízvisko podle toho, jaká série robopapeže zrovna sídlí na svatém stolci. Všechny tyto jevy ilustrují až fanatickou touhu Khoptiďanů definovat vše ve svém životě pomocí číselné alegorie.

Dnes Khoptid trvale obývá cca 18 000 000 tvorů a asi 64 000 000 příslušníků umělé inteligence. Právě vysoká četnost Botů (opírající se o síť jedněch z nejlepších Boterů v Coraabii) zde zajišťuje vysoký standard života. Ročně Khoptid přiláká až 290 000 000 poutníků a turistů. Dechberoucí výhodou je, že pobyt v místních letoviscích je pro návštěvníky k dispozici zcela zdarma. Stačí jen podepsat log, který deklaruje, že jste se dobrovolně stali příznivcem khoptidiánské víry a nechat si do těla nastřelit drobný identifikační čip. Nevýhodou pak je, že délka bezplatného pobytu je omezena na jeden rok a to jednou za deset let.

Politika

Khoptid formálně vede robopapež. V současnosti je u moci Excelence 15. Nový robopapež přichází jednou za 115 let a je to pokaždé obrovská celoplanetární událost.

Robopapež také disponuje poradním sněmem robokardinálů, kteří interpretují jeho encyklika a komunikují na politické úrovni s okolními světy. Počet robokardinálů je vždy roven číslu aktuální série robopapeže. V současnosti jich tedy slouží ve funkci 15.

O ochranu robopapeže i jeho poradního sněmu se pak starají tzv. Khoptidy. Jde o jedny z nejlépe trénovaných válečnic v dnešním multivesmíru. Právě díky jejich ukázkové práci nebyl dosud na robopapeže spáchán jediný atentát.


Ekonomika

Hlavním ekonomickým hybatelem na Khoptidu je obchod. Khoptiďané se odjakživa profilují jako skvělí překupníci či spekulanti. Významným artiklem je také turistický ruch. Nevýhodou Khoptidu je, že musí dovážet velkou část potřebných surovin i zásob. Naštěstí je planetka po mnoho staletí strunifikována a styčný uzel Gath-4 umožňuje sehnat potřebné zboží na velkých transplanetárních trzích. Energeticky je ovšem Khoptid zcela soběstačný. Disponuje totiž přísně střeženou technologií, jež umožňuje čerpat prakticky neomezený zdroj energie z tzv. "vakuového tření", které vzniká tím, jak planetka obíhá okolo svého gravitačního bodu.

Khoptid je také jedním ze tří velkých zpracovatelů Xotu v Coraabii. Khoptidiánský Xot je charakteristický svou čirou průhledností.


Zajímavosti

  • Robopapež nikdy necestuje po Coraabii - vlastně prakticky vůbec neopouští centrální chrám v Optu 15. Všechny audience proto musí probíhat na Khoptidu.
  • Khoptid je v poměru spotřebované energie ku své velikosti jejím největším spotřebitelem ve známém multivesmíru.
A
alegorický plakát, lákající věřící k bezplatné návštěvě Khoptidu • 3902 Tu
(Coraabia Artist: Randall MacDonald)
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje