Corabit

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Sago (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: V jazyce ''coraabish'' nazývaný ''corakarr'', ''coree'' (hovorově) Jde o přechodný kov s rhomboedrální krystalovou strukturou, jež se vyskytuje v polotekut...)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 8. 2. 2012, 18:05

V jazyce coraabish nazývaný corakarr, coree (hovorově)

Jde o přechodný kov s rhomboedrální krystalovou strukturou, jež se vyskytuje v polotekutém nebo pevném skupenství.

Corabit je klíčová průmyslová a komoditní surovina Coraabu.

-3700 Tu – Vznikají první neživé osady na jižní polokouli. Nejvíc se jich objevuje kolem Velké Corabitové Studny. Neživí si díky moudrosti Zombů osvojují těžbu vzácného corabitu a rafinaci hmoty Dun'g.

Corabit je tedy po bezmála 8000 let esenciální surovinou, jež účinně pohání coraabskou ekonomiku a tvoří většinu příjmů z exportu.


Výroba

Corabit se vyrábí zpracováním surového corabidu, jež se nachází pod planetární Skládkou v hlubokých vrstvách coraabské litosféry.

Corabid

Nejčastěji se vyskytuje v podobě semi-tekutých žil - tzv. coree (cor. corabidový had). Jde o surový, nerafinovaný corabit (tzv. corabid), určený k dalšímu průmyslovému zpracování.

Sekundárně se corabit extrahuje z menších a mělčeji položených skládkových nalezišť. Četné vraky a torza prastarých lodí totiž mohou corabit také obsahovat (je recyklovatelný). Corabit se v této podobě dokonce extrahuje i z coraabských skládkových prstenců na orbitě. Tento segment ale ve výsledku tvoří jen zanedbatelný segment corabitového průmyslu. Klíčovou položkou zůstávají především rozsáhlá naleziště corabidových hadů.

Surový corabid je sloučenina polotekutých, přechodných kovů s řadou unikátních vlastností. Corabidoví hadi se za extrémních teplot nechají vysublimovat, popř. se praží. Výsledná surovina se většinou nechá srazit a zastydnout (často se izolovaný corabit pro urychlení výrobního procesu nechává zmrazit na extrémně nízké teploty, popř. se mu dodatečným zákrokem - tzv "rovnáním" symetrizuje struktura).


Využití

Corabit má využití v prakticky jakémkoliv odvětví průmyslu.

Má skvělé vodivé vlastnosti, je supravodičem 1.třídy. V kapalné formě jej lze efektivně využít v pokročilé informatice a kybernetice.

V pevné formě (především ve sloučeninách s titanem či stříbrem, některými pseudo-kovovými silikony či nano-keramikou) dosahuje corabit vynikající pevnosti a vysoké teploty tání. Používá se coby klíčový kompozitní prvek při výrobě monogravů, antigravů či velkých hvězdných lodí jako jsou magrav či wakken. Je důležitou složkou v produkci pokročilých energetických zbraní, těžební techniky, všemožných sériích botů, ochranných a protiradiačních obleků, některých modelů strunnů, komunikačních technologií či velkých továrních strojů.

O corabit přirozeně projevuje zájem celá řada vyspělých civilizací Coraabie. Coraab je totiž jeho největším exportérem. Traduje se, že bez těžby corabitu by Coraab nikdy nezískal nárok na wackou strunu a celá planeta by se dnes potácela v tmářství a hluboké zaostalosti.


Roční objem těžby corabitu v Coraabii (v tunách)

údaje jsou z 4257 Tu

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje