Xot

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Sago (diskuse | příspěvky)
(Založena nová stránka: V jazyce ''coraabish'' také nazýván ''Ikto'', někdy nazýván ''Xoth'' nebo ''Zsot''. = Popis a výskyt = Díky extrémně vzácnému výskytu jde pravděpodobně...)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 11. 2. 2012, 10:34

V jazyce coraabish také nazýván Ikto, někdy nazýván Xoth nebo Zsot.

Obsah

Popis a výskyt

Díky extrémně vzácnému výskytu jde pravděpodobně o nejcennější látku v Coraabii. Xot není nic jiného než dokonale opracované střípky prazvláštního kometárního prachu vzácných exo-komet, jež do Coraabie vstupují ze vzdálených oblastí galaxie. Skupenství Xotu je tak jemné, že jednotlivé krystaly většinou nelze spatřit pouhým okem. Jeho broušení v současnosti probíhá ve třech vyspělých světech - na Aganu, na WaalkWaku a na Khoptidu.

Neopracovaný Xot má většinou sám o sobě šedou nebo čirou barvu. Při zpracování je posléze většinou "pigmentován" takovou barvou, která v místním prostředí symbolizuje bohatství a moc. aganský Xot je fialový, waalkwacký Xot mívá bílou barvu, khoptidský Xot bývá ponechán v původní tonalitě. Třetí zmiňovaný Xot na trhu prakticky není obchodován, jelikož jeho drtivá většina tvoří závratné finanční rezervy Khoptidu.

Xot je zajímavý tím, že se de facto netěží na planetách - neexistuje totiž hornina, která by jej v jakémkoliv skupenství obsahovala. Výjimkou jsou v tomto skládkosvěty jako Coraab. Zde se dá malé množství Xotu "vydolovat" z určitých datových matric prastarých strojů či obvodů sofistikovaných zařízení.

Jednotky

Jednotka Xotu se v celé Coraabii měří na speciální váhové jednotky, tzv. střípky (cor. IKH).

Jeden IKH odpovídá zhruba 0,004mg. Takové množství označujeme jako 1 Xot - ovšem jen ve standardizovaných komoditních výbrusech o stejné hmotnosti a řezu. Kompaktnější opracované kusy o vyšším počtu faset a složitějších brusech mají hodnotu mnohonásobně vyšší.

Využití

V současnotsti je Xot nejrozšířenějším oficiálním platidlem v Coraabii. Platí jím téměř každá civilizace, která využívá strunové technologie.

V ostatních segmentech nachází Xot uplatnění především ve šperkařství. Průmyslové využití tato vzácná látka prakticky nemá.


Xotizace Coraabie

Xot byl lokalizován aganskými vědci okolo 451 Tu. Do této doby měl každý svět svou vlastní měnu, což poněkud komplikuje transplanetární obchod. Agan ruší svou dosavadní měnu Gop a ustavuje Xot coby své oficiální platidlo v 749 Tu. Brzy se přidávají další světy. Postupem času se přijetí Xotu, tzv. "xotizace" stává symbolickou vstupenkou mezi společenství vyspělých kultur.

Zajímavosti

  • 71,8% průmyslově zpracovaného Xotu v Coraabii pochází z Kosmopolitních světů.


  • Xotník je v průměru jedno z nejlépe placených povolání. Zřídit si prosperující xotnictví uvádí coby vrchol kariéry až 14% nedospělých studentů na Coraabu


  • Za války Sedmi Svatých Světů se xotové rezervy Aganu zmenšily do takové míry, že se uvažovalo o návratu k předchozí měně. Sedm Svatých Světů se naštěstí rozpadlo dříve, než se chmurné předpovědi stačily vyplnit.


  • Pro ověření pravosti Xotu se používají speciální scannery či xotnické vizory. Xot lze rozeznat podle specifické krystalové mřížky, které nelze dostupnými přístroji dosáhnout výrobním procesem. Padělání Xotu tedy není příliš rozvinutou disciplínou. Právě jeho obtížná napodobitelnost byla jedním z klíčových důvodů jeho prosazení coby panglobální měny.


  • Největším jednolitým kusem Xotu v Coraabii zřejmě disponuje slavné aganské muzeum MezoaDan. Neopracovaný úlomek izolovaný v 2272 Tu z exo-komety THAM-540-511 má hmotnost 91 952 IKH (tedy závratných 3,67808 gramu)
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje