Dynir

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Sub-net je plný teorií fantastů, kteří tvrdí že dynirové byli modifikováni jednou z Šerých kultur a pěstováni na maso. Záměrná manipulace s jejich genofondem však nikdy nebyla potvrzena.
(Coraabia Artist: Ivan Dixon)

Rasa: Dynir

Domovský svět: Annor

Éra: ? - současnost


Dynirové patří k největším známým suchozemským tvorům Xenozóny. Přitom kosterní nálezy prokázaly, že v minulosti dosahovali průměrné výšky svých živočišných současníků, častěji byli dokonce menší. Před zhruba třemi tisíci Tu, během několika málo generací, dynirové přerůstají všechny tvory a stávají se právoplatnými obry živočišné říše. Původní teorie, že malé kostry patřily mláďatům a velké dospělcům, byla vyvrácena díky pokročilým datačním metodám, jež prokázaly, že malé kostry opravdu pochází se staršího období. Dynirové jsou býložravci, kteří rostou celý život. V prvních letech života je jejich růst velmi výrazný – během jedné sezóny svou hmotnost navýší až trojnásobně. Největší známý exemplář pak dosáhl hmotnosti bezmála tuctu xagů.

Datace prudkého růstu dynirů se nápadně shoduje s vymřením megaruuka - jednoho z mála tvorů, který mohl dynira ohrozit. Je možné, že dynirové se v přítomnosti tohoto zabijáka nedožívali vysokého stáří a teorie o kostech mláďat byla částečně pravdivá. Dynirové jsou samotářští a rozmnožují se naštěstí jen zřídka. Když přijde čas vábení samic, jejich dupot způsobuje lokální zemětřesení.

Majestátní tvorové trpí soužitím s několika fakultativně parazitními organismy (takzvanými dyniropasníky). Ti se živí rychle rostoucí tkání dynirů a částečně zpomalují jejich enormní růst. V případě úmrtí hostitele si parazité hledají náhradu a živí se predací jiných menších zvířat. Bez specifických bílkovin získávaných z tkáně dynirů však nepřežijí dlouho, jinak by annorskou faunu dávno sežrali.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje