Iontal

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Iontal.png

V jazyce coraabish interpretováno jako Strunopán.

Popis

Iontal je jediným exoportem v coraabské soustavě. Nachází se přímo u Waky zbudovaného styčného uzlu Gath-9. Jeho primárním cílem je zachytávat kmity ze strun WakaX+ a Gata9+.

Přes tento mezihvězdný přístav proudí na Coraab většina zboží stejně jako nově příchozí tvorové. Konvenční bi-iontové obchodní trasy totiž centrálními skládkosvěty vedou pouze od Xenozóny. Pro styk s Waky, Khoptidem či Kosmopolity jsou Coraabiané nuceni používat výhradně strunové technologie.

Historie

Výstavba Iontalu započla v 3073 Tu v reakci na dohodu s WaalkWakem, v rámci které wacké sousvětí přislíbilo protažení struny WakaX+ skrze coraabskou soustavu. Iontal se má stát záchytným bodem, napojeným na nově zbudovaný styčný strunový uzel Gath-9. Pro coraabskou oroistiku znamenal Iontal zcela nový druh výzvy - bylo třeba propojit složitě zbudovaný exoport se sofistikovanou wackou technologií uzlu. Celá věc se povedla jen díky významné pomoci ze strany wackých expertů - těžařské technologie v té době notně přesluhovaly.

Iontal tak zůstávál po bezmála sto dvacet Tu neaktivní - struna nejprve musela dorazit s wackými iogravy, jež jí směrem od WaalkWaku napínali. Panovaly obavy, že exoport není správně napojen na Gath-9 nebo že může být stanice ohrožena anomáliemi, ke kterým okolo strun dochází.

Napojení na strunu však proběhne nečekaně bezchybně. První úspěšný mezikmit na Khoptid absolvuje prorektor a nadšený oroista Dun-Lom. Pokračuje přes Waka4+ na Agan a stává se tak prvním delegátem Coraabu, který se zde kdy osobně objeví. Coraabská vláda slaví úspěch.

3846 Tu je k Coraabu natažená druhá syntetická struna a exoport je třeba přestavit na styčný uzel druhé třídy. Rozšíření Iontalu spolyká astronomické sumy z centropolitní pokladny. Nová struna Gata9+ spojuje Coraab přímo s WaalkWakem, který s ním ihned zahajuje čilý obchodní styk.

Pasažéři i zboží jsou pak z Iontalu transportováni klasickými bi-iontovými trasami pomocí velkých magrav či osobních agrav. Po vpádu Reddů do coraabské soustavy byla poblíž Iontalu zbudována obranná bariéra. Zajímavostí je, že Reddi dosud Iontal ani Gath-9 nikdy nenapadli. Přesuny na Coraab se ale od masakru na Orbitální univerzitě staletí řídí přísným řádem - ten určuje především oběžná dráha reddského světa We'Rd, kterému se Coraabiané snaží za každou cenu vyhýbat.

Zajímavosti

  • Na projektu se také podílela legendární pracovní četa Baelů, známá jako Hof'Balla (Hofovi Kostěnci). Ti bez problémů zvládali obtížné práce v otevřeném kosmickém prostoru a významně napomohli při plnění některých obtížných iontalských misí.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje