Klujj

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Coraabish klujj.jpg
A
Slyšíte naprosto správně, na tomto místě jsem obsloužil klujjem legendárního Vrzače. - typická věta barmanů po celé Coraabii již vyvolává spíše posměšek než obdiv
(Coraabia Artist: Jakub Hussar)

Klujj je pravděpodobně nejdražším nápojem v Coraabii. Vyrábí se z lisovaných šťáv ovoce Njama a extraktu z vybraných odrůd hoptarských meta-dřevin. Účinnou složkou klujje je pak silný stimulant tamacin, který u velké části Coraabianů zcela odstraňuje úzkost, psychické poruchy či potřebu spát.

Klujj údajně původně vznikl na světech Agoadanu okolo -7000 Tu, na Coraab jej později na palubách magravů přináší Talové během svých prospektorských výprav. Dnes je klujj dostupný pouze v těch nejluxusnějších restauračních zařízeních či v sítích gastronomicky orientovaných rodinných podniků. I ti nejmovitější obyvatelé Coraabie si jej mohou dovolit jen svátečně.

V celém multivesmíru je jen několik málo subjektů zabývající se výrobou pravého klujje. Náhražka klujje pojmenovaná většinou podobně znějícími názvy jako klui nebo klujjon sotva svou jakostí obstojí před originálem.

Klujj je charakteristický svou šedavou, hutnou strukturou připomínající desaturovaný blitkobeton. Některé typy klujje se produkují v olovnatém či nafialovělém odstínu. Nejčastěji se servíruje v podlouhlých nahřátých sklenicích, ručně foukaných z jakostního lirmarského skla.


Druhy klujje


Zajímavosti

  • Nejdražší karafa s klujjem byla vydražena v 3791 Tu na Aganu. Neznámý kupec za ni byl ochoten zaplatit xotový obnos, rovnající se ceně zánovního transportního magravu.
  • Klujj je prý nejoblíbenějším pitím samotného Vrzače.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje