Klujj
Klujj je pravděpodobně nejdražším nápojem v Coraabii. Vyrábí se z lisovaných šťáv ovoce Njama a extraktu z vybraných odrůd hoptarských meta-dřevin. Účinnou složkou klujje je pak silný stimulant tamacin, který u velké části Coraabianů zcela odstraňuje úzkost, psychické poruchy či potřebu spát.
Klujj údajně původně vznikl na světech Agoadanu okolo -7000 Tu, na Coraab jej později na palubách magravů přináší Talové během svých prospektorských výprav. Dnes je klujj dostupný pouze v těch nejluxusnějších restauračních zařízeních či v sítích gastronomicky orientovaných rodinných podniků. I ti nejmovitější obyvatelé Coraabie si jej mohou dovolit jen svátečně.
V celém multivesmíru je jen několik málo subjektů zabývající se výrobou pravého klujje. Náhražka klujje pojmenovaná většinou podobně znějícími názvy jako klui nebo klujjon sotva svou jakostí obstojí před originálem.
Klujj je charakteristický svou šedavou, hutnou strukturou připomínající desaturovaný blitkobeton. Některé typy klujje se produkují v olovnatém či nafialovělém odstínu. Nejčastěji se servíruje v podlouhlých nahřátých sklenicích, ručně foukaných z jakostního lirmarského skla.
Druhy klujje
- kašírovaný klujj - nejlevnější varianta s nízkým obsahem tamacinu
- hoptarský klujj - jakostní klujj z xeňanských domácích lisoven
- kaanský klujj - název odvozen od legendárního kokranského barmana Kaankiho, který tuto recepturu vymyslel
Zajímavosti
- Nejdražší karafa s klujjem byla vydražena v 3791 Tu na Aganu. Neznámý kupec za ni byl ochoten zaplatit xotový obnos, rovnající se ceně zánovního transportního magravu.
- Klujj je prý nejoblíbenějším pitím samotného Vrzače.