Mono

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Tarru thonta'noa (kámen těžší hlavy). - staré dungské přísloví
(Coraabia Artist: Christian Monteduro)

Rasa: neživý - Dung

Domovský svět: Coraab

Éra: Střední Skládka - současnost


Druh Mono je dodnes na Coraabu nejrozšířenějším dungským podkmenem. Mono Dungové figurovali víceméně ve všech významných dějotvorných událostech - v dobách mocného Minize spoluzakládali městský stát Min'Ora, válčili na straně Ilokajů proti Atomové říši, tvořili páteřní síť otrockých sil neživých v těžařských koloniích, o tisíc Tu později postavili prazáklady C'Ory. Jejich počty v posledních staletích systematicky klesají, přesto si Mono Dungové zachovávají mnoho ze svých tradic a bohaté historie. Jsou nechvalně známí pro svou násilnickou povahu a až zvířecí agresivitu, se kterou jsou schopní vyvolat konflikt kvůli zdánlivé banalitě. V rámci své komunity jsou ovšem vázáni složitým systémem regulí a jsou vedeni k bezmezné podřízenosti k vyšším kmenům.

Říká se, že staří Nu'Zombové nechali vyšlechtit z původních, dnes již zapomenutých, plemen Dungy, protože potřebovali fyzicky zdatné a poslušné služebníky, jež by neměli intelektuální kapacity pro efektivní převzetí moci. Mono Dungové jsou společně se Zomby jedním z mála neživých kmenů, jež neuctívají božské bytosti Nu, za což byli v minulosti často perzekuováni.

Mono Dungové mají pro své rozmnožování přísná kritéria. Když se z kádě vynoří nový jedinec, je nejdříve vhozen do Yum'Thung, posvátné váhy. Pokud svou hmotností nepřeváží kámen Kön, umístěný v druhé misce, ostatní Mono jej skarifikují na čele a vhodí do kádě na několik dalších Tolů. Pokud Mono ani při druhém pokusu kámen nepřeváží, je následně rituálně roztrhán na kusy.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje