Skládkaři

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Coraabish skladkar.jpg
A
Vraky gigantických skládkařských lodí jsou dodnes hojně rozesety po celém Coraabu. Na své objevení mnoho z nich teprve čeká.
(Coraabia Artist: Gen Lyzander Lazaro)

V jazyce coraabish nazývaný Abcarr.


Skládkaři je obecné označení pro příslušníky vysoce vyspělé civilizace tzv. kultur Šera, jež obývala Coraabii před desítkami tisíc Tu.


Historie

První výskyt Skládkařů se datuje okolo -60000 Tu. Ohniska jejich kultury se nacházela v oblastech Ri-Dasu a Sheren-Ssy, jejich četné kolonie se ovšem objevovaly i v oblastech skládkosvětů centrálního Cor'Ogu. Šlo o vysoce rozvinutou civilizaci průmyslníků a technologů, jež byla v čilém obchodním styku s mocnými Pthary. Ti zprvu využívali služeb Skládkařů především pro spotřebitelský průmysl a obstarávání obtížně dostupných zdrojů.

Okolo -37000 Tu přichází zvrat. Ptharové se údajně z nějakého důvodu náhle snaží zbavit veškerého hmotného majetku i poddaných. Skládkaři dostanou nové poslání - svými titánskými magravy rozebrat ptharskou civilizaci kousek po kousku a vše odvážet mimo dosah do dalekých oblastí. Skládkaři jsou zmatení - mají nyní pohřbít civilizaci, jež Ptharům do této doby po tisíce Tu pomáhají budovat? Ptharové je ovšem zahrnou neskutečným bohatstvím v případě, že tak učiní. Není tedy zbytí...

Toto je jedna z oblíbených verzí, kterou coraabští historici interpretují jako vysoce pravděpodobnou. Nikdo ale skutečné pohnutky starých Ptharů nezná - civilizace jednoduše nenávratně zmizela v neprobádaných hlubinách. Jedno je ovšem jasné - Skládkaři mamutí náklady odpadu a šrotu do centrálních oblastí Cor'Ogu a Iontachoru skutečně celých 3000 Tu vytrvale navážejí. Na Coraabu tak vzniká planetární Skládka, jež natrvalo ovlivní chod místních dějin.

Okolo -33000 Tu nekonečný příliv skládkařských lodí brázdících Coraabii sem a tam ustává. Se zmizením Ptharů se zvolna vytrácejí i zmínky o Skládkařích. Existují důkazy, že Skládkaři dál obchodovali například s Nu'Baely a též několikrát navštívili Agan. Jejich společnost se však postupně štěpí na více skupin (je pravděpodobné, že některé spolu kvůli ideovým rozdílům dokonce vedly války) a rozdrobuje se po rozsáhlých oblastech. Poslední skládkařské stopy vedou na vzdálený a dnes zcela opuštěný Xa-Sol. Okolo -18000 Tu už pak o této prastaré kultuře nemáme žádné zmínky.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje