Trin

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Neživými původně nazýván též triin nebo riin (odřezek, pilina nebo slupka).

Trin je lokálním platidlem, kterým se dnes platí na Coraabu a v některých oblastech Traxolu či Orbotoše.


Popis

V minulosti riiny platili především Těžaři - šlo o masově rozšířenou měnu, jejíž nízké nominály tvořily nahodilé odřezky z trupů prastarých mezihvězdných lodí. Ty povětšinou obsahovaly vysoké množství titanu, ytterované oceli či corabitu.

Postupně se složení trinů znormovalo, Talové nechali razit několik různých hmotnostních variant.

Dnes je ovšem drtivá většina trinů distribuována zcela virtuálně. Jejich "analogová" podoba je pak záležitostí pro obyvatele slumů, žebráky či sentimentální numismatiky.


Historie

Tzv. talské riiny na Coraabu postupně nahrazují staré talské měny jako je aagl či typolak, které Těžaři používají již v dobách před svým příletem. Neživí mají v té době svá vlastní platidla - především ilokajský Lop či káďovkovský Ukk. Těžaři postupně svou novou měnu během staletí nadvlády prosazují ve většině talských kolonií. Při výstavbě C'Ory pak už je tento tal'riin hlavním platidlem na celém Coraabu.

Po xotizaci Coraabu se trin stále zachovává coby sekundární měna. Nejnižší váhová jednotka Xotu má totiž pro sociálně slabou majoritní populaci planety příliš vysokou hodnotu.

Dnes na Coraabu zajišťuje produkci a velkoobjemovou redistribuci trinů jediný orgán - planetární pokladna, známá pod označením RinX. Ta jediná smí ze zákona zapůjčovat obnosy vyšší než tonn'rah (2 985 984) trinů.

V současnosti je kurz Xotu ku trinu fixován na kurs 1:1728.

Zajímavosti

  • Min'Ora je dnes jedinou aglomerací na Coraabu, kde se dosud kromě trinu také platí starou měnou Lop. Lop oficiálně nemá ku trinu žádný směnný kurz - jeho výměna za těžařskou měnu je podle tradic přísně zakázána.
  • Nejdražší sběratelskou kuriozitou je pak tzv. trindun, umělecky ztvárněný nekovový riin z boroa'talského období, kterých se v současnosti na planetě nachází nějvýše deset exemplářů.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje