Xenocirkus

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Xenocirky ve svých útrobách mnohdy skrývají nejedno bizarní překvapení.
(Coraabia Artist: AJ Lee)

V jazyce coraabish nejčastěji nazývaný chonnakh. Jazyk Mogra jej zná coby ke-dann.

Xenocirkus (dříve také Xe-Šaš) je označení alternativní skupiny umělců či kreativních skupin, jež provozují širokou škálu forem umění, čímž si obstarávají prostředky pro svou existenci a logistiku. Členové xenocirků jsou mnohdy známými sub-celebritami, špičkovými sportovci či legendárními audiovizuálními performátory, jež provozují tzv. nu-art, extrémní triky nebo vi-magské projekce.

Xenocirkus se dělí v zásadě na dva ideové směry - ŠaŠ a Leme-nič. ŠaŠové ctí svou planetární kulturu a tradici a proto kočují pouze na jediném světě. Leme-ničové jsou naopak "exportéry" etnického folklóru do širé Coraabie.

Xenocirky se hojně vyskytují po celém multivesmíru, často však ve zcela odlišných podobách. Všechny mají ovšem vždy společný prvek - bezbřehou snahu o to přijít s něčím dosud neviděným a šokantním. Představení a mohutné show xenocirků jsou pak většinou až cíleně skandální - právě díky bizarním představením a paletou exotických exemplářů lákají do svých útrob své návštěvníky.

Na Coraabu se první xenocirky objevují okolo 3600 Tu společně s rostoucím výskytem xeňáků. Dodnes zde působí několik šašských rodinných podniků. Příležitostně pak na Coraab zavítá několik leme-ničských cechů pocházejících z Khoptidu či dálného Qu-Pua.


Bohatí Leme-ničové kmitají po celé Coraabii a na nejfrekventovanějších destinacích mají dokonce pronajaté vlastí magravy na přepravu zvířat či dekorací. Jejich xenocirkus je celým komplexem zábavy, jež se na daném světě nečekaně objeví a ihned zaútočí na všechny návštěvníkovy smysly. Leme-ničové nikdy neohlašují svůj příchod a snaží se pokaždé přistát na cílovém světě v co největším možném utajení. Tento "virální" způsob (na přílety xenocirků dokonce existují specializované sázkové kanceláře) jim dodává ještě větší exkluzivitu a definuje jejich nekompromisní způsob vystupování.

ŠaŠské podniky naopak svá turné dlouhodobě ohlašují předem. Pro svůj přesun využívají pozemní dopravní prostředky, plošinové karavany, zvířata či kolony nákladních antigravů. Jejich xenocirky jsou skromnější a ošuntělejší než ty lemeničské, obvykle si vystačí s několika málo xapitó a nevelikým modulárním komplexem cajkostěnů. Návštěvníky ŠaŠských představení pak většinou bývají místní tradicionalisté a patrioti.

Vedoucím představitelem xenocirku je osoba zvaná sobi'ŠaŠ. Je čímsi jako duchovním otcem a xenoprincipálem v jednom. Sobi'ŠaŠ bývá v rodinných podnicích také hlavou rodiny, která řídí veškerý chod podniku.


Významné xenocirky


ŠaŠ


Leme-nič

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje