Šaašox

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
Saasox.png

V jazyce coraabish označovaný jako Saa'soX či Saasho.


Šaašox je těžařské označení pro xenocirkus, který se na Coraabu objevuje na konci období Padesátiletého Skeletátu. Je nejstarším místním (a dodnes fungujícím) šašským rodinných podnikem.


Obsah

Popis

Gallery saasox.jpg

Šaašox vždy vynikal svými kreativními představeními, plnými neotřelých nápadů a náročných artistických výkonů. Dokáže skloubit obtížně zachytitelnou avangardu s okrajovými žánry coraabské subkultury. Místní ŠaŠové odnepaměti utvářeli show, jež vždy také ve skrytu nastavovala zrcadlo svě době. Artisté, všemožní xeňané a potulní vi-magové dodnes udivují diváctvo skvěle secvičenými čísly.

V dnešní době čítá ansámbl Šaašoxu cca 1100 osob a 700 zvířat. Kočovníci se často rozdělují do více proudů, takže je vzácné vidět vystupovat kompletní osazenstvo xenocirku na jednom místě. Rodinný podnik vede vždy jeden nebo více sobi'ŠaŠů, kteří společně plánují program na další Gul dopředu.

Historie

V prvopočátcích jde o nepočetný utečenecký spolek několika především těžařských umělců vedených Shaamem (nazývaným také Shaamo X nebo Shaamox), jenž okolo 3470 Tu opouští zničené centrální Sektory C'Ory.

Xenocirkus zažívá vrcholné období mezi 4050 Tu - 4180 Tu, kdy sobi'ŠaŠ Dži-Dzu obohacuje ansámbl o xenické tvory, kteří pak Šaašoxu vtisknou jeho nezapomenutelný ráz. Především pak velice výhodně zakoupí od khalfasského pašeráka dva tucty titánských ermid, v jejichž útrobách dodnes cirkusáci Šaašoxu převážejí náklad, zvířata i ŠaŠe mezi jednotlivými představeními. Jedním z úvodních čísel tak většinou bývá samotný triumfální příchod kolony majestátních tvorů (ti jsou mimo jiné největšími suchozemskými savci na planetě), jež v dané lokalitě vždy zaručeně vzbudí patřičnou pozornost. Bizarní xeňácká fauna a její obskurní tvorové se postupem času stávají jedním ze signifikantních prvků tohoto xenocirku. To logicky později vzbudí vlny bojkotu ze strany neživých Zaanů a jejich přisluhovačů, což ovšem kočovné ŠaŠe příliš netrápí.

Šaašox je původním nositelem a zakladatelem šašské tradice na Coraabu. Ostatní rodinné šašské podniky jako Mój nebo Ebrigon byly založeny později rodovými větvemi odpadlíky, pocházejícími původně z tohoto xenocirku. Mezi všemi těmito rodinami existuje z logických důvodů odvěká rivalita, jež několikrát v minulosti vyústila v krvavé střety.

V posledních desetiletích kultura ŠaŠů tohoto jinak vyhlášeného xenocirku poněkud upadá - množí se zde napojení na organizovaný zločin a machinace vedoucí k praní špinavých trinů. Grohhanský sobi'ŠaŠ SliZmoK má v současnosti Šaašox pevně v rukou, jeho neomalené vystupování v kombinaci s bezohledným a všudypřítomným hýřením ovšem situaci příliš nezlepšuje.

Významní ŠaŠové

sobi'ŠaŠové

A
Virtošský sobi'ŠaŠ Graada, který se proslavil akorát tím, že rodinný xenocirkus rekordně zadlužil a rozkradený Xot prohrál v sázkách na Un-Nom-Pak.
(Coraabia Artist: Greg Pro)

větev Shaa

větev Dzu

větev Virto

větev Grohha

Performátoři


Zajímavosti

A
Ermida ve své ranné vývojové hydro-fázi. Až vyleze na souš, končetiny jí postupně dorostou až do výšky závratných čtyř set metrů.
(Coraabia Artist: Eren Arik)
  • Z původních 24 ermid je dodnes naživu sedmnáct. Díky šikovnosti ŠaŠů se podařilo některé ermidy rozmnožit, jejich chov je ovšem během na dlouhou trať - aby se dospělá ermida dala obydlet, je třeba jí poctivě vykrmovat bezmála tucet Gulů.
  • V dobách největší slávy měl Šaašox osm velkých xapitó a bezmála padesátku menších cajkostěnů. Dnes je jich v provozu ztěží polovina.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje