Yach-drog

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Yach-drog oděný v alegorickém kostýmu létavého ducha během každoročních oslav na svatých místech, tzv. Min'Toru.
(Coraabia Artist: Yin Weiye)

Rasa: neživý

Domovský svět: Coraab

Éra: Svrchní Skládka - současnost


Každý příběh potřebuje svého vypravěče a při vysoké negramotnosti neživých vždy bylo třeba dbát na to, aby se také dozvěděli něco ze svých tradic. Proto kdysi wigitský primus Raabdwa nařídil, aby byl Yach-Log, posvátný soubor neživých traktátů (min-logů), dnem i nocí ústně vyprávěn v ulicích Min'Ory. Zprvu bylo yach-drogů pouze jedenáct a rekrutovali se na časově omezenou dobu z řad mocnářů, kteří tento akt brali jako jednorázovou a populistickou službu veřejnosti. Za čas ale byla funkce yach-droga ustanovena oficiálně a nároky na její vykonávání se razantně snížily. Dnes Coraab křižují doslova tisíce samozvaných i posvěcených yachů, jež rituálně zasvětili svůj neživot spřádání slov. Veřejností jsou bráni jako nedotknutelní mystici.

Ortodoxní yach-drog má za povinnost fungovat v totálním odříkání, zříci se všech svých tužeb a vášní. Jeho potravou jsou slova, exkremencí jejich vyřknutí. Dříve bylo hrdelním zločinem, když si yach-drog za své služby cokoliv řekl. To ale ještě yachy oficiálně zeměstnávala min'orská garnitura, od tzv. kochaan-poptharského schizmatu je řemeslo plně svěřeno do rukou jednotlivců.

Jsou známy případy, kdy některý méně svědomitý yach-drog svou víru poněkud "upravil" a prohlásil se v příbězích za potomka božkých bytostí Nu, načež se nechal v některé z periferních výsep civilizace uctívat jako svatý. Mnozí yach-drozi na svou aroganci záhy draze doplatili - spálením masa boha se totiž podle některých původních náboženství do ovzduší uvolňuje jeho síla.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje