Coraabiáda

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
(Zajímavosti)
(Standardní disciplíny)
Řádka 37: Řádka 37:
 
'''MonKun''' (forma pozičního šermu)
 
'''MonKun''' (forma pozičního šermu)
  
Bojový sport, jenž klade extrémní nároky na přesnost a cizelaci pohybů. Dva soupeři se pohybují po úzkých kladinách odděni do speciálních odlehčených [[exoskelet]]ů. Cílem je zasáhnout vibrační tyčí soupeře do barevně zbarvených (bodově odstupňovaných) zón, aniž by kterýkoliv z bojovníků z kladiny spadl. Rekordní počet vítezství v řadě si připsal [[Uufthaka]]nský monkun [[Reiylin]] ([[časová osa|4164 Tu]] - [[časová osa|4200 Tu]], 6 [[xot]]ových [[chopt|khoptů]]).
+
Bojový sport, jenž klade extrémní nároky na přesnost a cizelaci pohybů. Dva soupeři se pohybují po úzkých kladinách odděni do speciálních odlehčených [[exoskelet]]ů. Cílem je zasáhnout presurní tyčí soupeře do barevně zbarvených (bodově odstupňovaných) zón, aniž by kterýkoliv z bojovníků z kladiny spadl. Rekordní počet vítezství v řadě si připsal [[Uufthaka]]nský monkun [[Reiylin]] ([[časová osa|4164 Tu]] - [[časová osa|4200 Tu]], 6 [[xot]]ových [[chopt|khoptů]]).
  
  

Verze z 10. 6. 2015, 14:03

V jazyce coraabish známá jako Coraabrru.

Obsah

Popis

Coraabiáda je nejvýznamnějším všesportovním kláním na Coraabu. Koná se jednou za Gul (6 Tu).

První Coraabiáda je uspořádaná v 2274 Tu v C'Oře. Od té doby se s corabitovou pravidelností opakuje dodnes. Zprvu jde paradoxně o komorní akci pořádanou hrstkou neživých tradicionalistů, během staletí ovšem celá akce přiláká pozornost xenické části coraabské populace a narůstá do obřích rozměrů.

Coraabiády se smí zúčastnit pouze místní obyvatelé - Coraabiané. Klání tedy není přístupné pro občany jiných světů. I tak se Coraabiáda těší slušné pozornosti i na nedalekých světech jako Traxol nebo Orbotoš.

Coraabiáda mívá mezi 150 - 180ti disciplínami. V jednotlivých soutěžích se bojuje o tzv. chopty.

Zahájení Coraabiády zahrnuje ceremoniální vylití masivní Žluté kádě, jejíž obsah je výkonnými fukary rozháněn na Sektory daleko. Celé sportoviště tak v první den her pokrývá téměř homogenní vrstva žluté barvy.

Chopty (také khopty)

1.místo - xotový chopt

2.místo - zlatavý chopt

3.místo - corabitový chopt

Vybrané disciplíny

Standardní disciplíny

Vzpírání corabitových ingotů (silová disciplína)

Jedna z nejstarších disciplín Coraabiády. Vzpírají se celkem čtyři váhové kategirie ingotů, vážících 4, 8, 12 a 24 nahha. Hodnotí se rychlost nadhozu i délka udržení břemene v konečné pozici. Ingoty jsou odlity z čistého corabitu. Současným rekordmanem v této disciplíně je Miiwort jménem Gazzeherelk (3936 Tu, 24 nahha po dobu 1 Unt, 5 Om).


Vodní klaibak (závody ve šlapacích modulech)

Tradiční kompetitivní závod trojic, odehrávající se v uměle vytvořeném vodním kanálu. Po délce trati jsou rozmístěna signální čidla, která se jeden ze členů osádky klaibaku snaží zaměřit značkovací puškou. Druhý závodník má na starosti řízení lodi, třetí má povoleno shazovat osádky dalších klaibaků v případě jejich přiblížení. Délka trati je 600 lantů. Rekordní bodový zisk zaznamenal baelský tým Knoo-Dzeg (3630 Tu, 48458 bodů).


MonKun (forma pozičního šermu)

Bojový sport, jenž klade extrémní nároky na přesnost a cizelaci pohybů. Dva soupeři se pohybují po úzkých kladinách odděni do speciálních odlehčených exoskeletů. Cílem je zasáhnout presurní tyčí soupeře do barevně zbarvených (bodově odstupňovaných) zón, aniž by kterýkoliv z bojovníků z kladiny spadl. Rekordní počet vítezství v řadě si připsal Uufthakanský monkun Reiylin (4164 Tu - 4200 Tu, 6 xotových khoptů).


Káďování (štafeta napříč retardačními káděmi)

Týmový neživý sport. Dva osmičlenné týmy stojí na dně hluboké kádě. Cílem je dotknout se horní části ohrazení. Týmy si můžou navzájem bránit ve snaze dostat se na vrchol kádě, k dosažení potřebné výšky však nesmí používat žádné nástroje. K vítězství stačí dotyk jediného závodníka. Rekordního výsledku kdysi dosáhla nomdungská parta přezdívaná Yabbu (2922 Tu, čas 7,11 Om).


Mantharr (váhová soutěž)

Extrémní disciplína, vyžadující mimořádnou konstituci a odolnost. Závodník překonává překážkovou trať, při čemž za sebou táhne speciálně upravené torzo antigravu vážící rovnou jednu manthu (od toho název sportu). Po cestě čelí nástrahám jako je ohnivá stěna, bahenní brod či obávaná supra-lubrikovaná "Spirála zmaru". Závodí se na čas. Rekordmanem dodnes zůstává karoanský šampión Ez°Low (2142 Tu, čas 46 Om).

Další disciplíny

Kumulent (pohybové klání)

Náročná hra na postřeh i agilitu. Dvojice hráčů má do očí umístěný snímač. Cílem je sledovat po co nejdelší dobu některého ze soupeřů. Obtížností stupňované etapy se odehrávají v uzavřených překážkových boxech. Čas je pro každé kolo shodný (6 Unt). Historickým rekordmanem v této disciplíně je dvojice Nnul a Dae známá pod pseudonymem BU-DU (průměrný čas sledování 4,7 Unt).


Disprint (rychlostní disciplína)

Královská rychlostní disciplína. Disprint se běží na vzdálenosti 24, 48 a 120 a lantů. Po dlouholetých protestech byly ze soutěže vyřazeny létající a chronodilatační bytosti. Dosud neporaženým šampiónem disprintu již několik staletí zůstává Si-Šin, přezdívaný požírač Světla (24 lant - čas 0,21 Om / 48 lant - čas 0,28 Om / 120 lant - čas 0,61 Om ).

Významní sportovci

Zajímavosti

  • Příští, v pořadí 335. Coraabiáda se odehraje v 4284 Tu.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje