Skládka

(Rozdíly mezi verzemi)
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 25: Řádka 25:
  
 
=Coraabská Skládka=
 
=Coraabská Skládka=
 +
  
 
'''Velký odpadní pás'''
 
'''Velký odpadní pás'''
  
 
Skládka na se v coraabské soustavě vyskytuje celkem ve třech podobách. Domovskou hvězdu [[Unaar]] obíhá rozsáhlý, avšak dnes již poměrně řídký pás odpadu v oblastech mezi [[Coraab]]em a [[Bi'Tha|Bi'Thou]]. Říká se mu [[anna'toi]] (cor. [[kruh světla]]). Jde de facto o zbytky soustavného zavážení odpadu Skládkaři na okraj soustavy doplněné o zatoulané kusy z planetárních orbit. Čas od času se z něj uvolní větší kusy odpadu, jež se připojí k některém z planetárních skládkoprstenců nebo jednoduše shoří v domovské hvězdě.
 
Skládka na se v coraabské soustavě vyskytuje celkem ve třech podobách. Domovskou hvězdu [[Unaar]] obíhá rozsáhlý, avšak dnes již poměrně řídký pás odpadu v oblastech mezi [[Coraab]]em a [[Bi'Tha|Bi'Thou]]. Říká se mu [[anna'toi]] (cor. [[kruh světla]]). Jde de facto o zbytky soustavného zavážení odpadu Skládkaři na okraj soustavy doplněné o zatoulané kusy z planetárních orbit. Čas od času se z něj uvolní větší kusy odpadu, jež se připojí k některém z planetárních skládkoprstenců nebo jednoduše shoří v domovské hvězdě.
 +
  
 
'''Skládkové prstence'''
 
'''Skládkové prstence'''
  
Druhou formou jsou [[coraab]]ské [[skládkoprstenec|skládkoprstence]] (cor. ''wrhha'rarh'') nazývané souhrnně ''[[MoiZaan]]''. Prstence obíhají planetu ve výšce okolo 300 - 800 km nad rovníkem. Při pozorování z povrchu tvoří úžasné výjevy. Coraabské skládkové prstence se staly jedním ze signifikantních symbolů tohoto světa. Nevýhodou ovšem je, že čas od času některý odpad zavítá na nižší sestupnou dráhu a je nutné jej zničit. Při některých větších orbitálních kolizích se pak situace nedá předvídat a čas od času velký kus šrotu dopadne na povrch planety. V 1805 Tu na C'Oru dopadá obrovské torzo vraku mezihvězdné lodě. Při následném kataklizmatu umírá bezmála deset tisíc Coraabianů. Od té doby si Coraab dává pozor a ''[[MoiZaan]]'' zevrubně monitoruje soustavou satelitů.  
+
Druhou formou jsou [[coraab]]ské [[skládkoprstenec|skládkoprstence]] (cor. ''wrhha'rarh'') nazývané souhrnně ''[[MoiZaan]]''. Prstence obíhají planetu ve výšce okolo 350 - 2000 km nad rovníkem. Při pozorování z povrchu tvoří úžasné výjevy. Coraabské skládkové prstence se staly jedním ze signifikantních symbolů tohoto světa. Nevýhodou ovšem je, že čas od času některý odpad zavítá na nižší sestupnou dráhu a je nutné jej zničit. Při některých větších orbitálních kolizích se pak situace nedá předvídat a čas od času velký kus šrotu dopadne na povrch planety. V 1805 Tu na C'Oru dopadá obrovské torzo vraku mezihvězdné lodě. Při následném kataklizmatu umírá bezmála deset tisíc Coraabianů. Od té doby si Coraab dává pozor a ''[[MoiZaan]]'' zevrubně monitoruje důmyslně zbudovanousledovací soustavou.  
  
Díky orbitální skládce je poměrně komplikované na [[Coraab]]u přistávat. Lodě musí do přístavu Bochezai nalétat po bezpečných koridorech od planetárních pólů.  
+
Díky orbitální skládce je poměrně komplikované na [[Coraab]]u přistávat. Lodě musí do přístavu [[Bochezai]] nalétat po bezpečných koridorech od planetárních pólů. Potíže jsou také se soustavou satelitů, jež byly především v minulosti hojně využívané. Dnes se používá důmyslnější systém rozmístění zařízení, jež se vypustí a následně samy přichytí přímo na stabilně obíhající kusy odpadu. Orbitální skládka tak sama utváří informační síť nad [[Coraab]]em a není nutné oběžnou dráhu zanášet dalšími objekty.  
  
  

Verze z 16. 2. 2012, 13:46

Title skladka.jpg


V jazyce coraabish označovaná jako Abcayaa (ctnostně) či Wrhha. Obě slova pocházejí původně z jazyka Zomb'Skaraa.

Obsah

Popis

Skládka (s velkým počátečním písmenem, taká nazývaná Velká Skládka) je souhrnné označení pro interplanetární i exoplanetární odpad pocházejících z vrcholného období kultur Šera. Nejčastěji se Skládkou v pravém slova smyslu označuje především její povrchová varianty. Skládky ve volném prostoru se většinou působením gravitace koncentrují do tzv. skládkových prstenců (cor. wrhha'rarh), jež obíhají planety nebo hvězdy.

Kultury Šera v dávných dobách svým odpadem zamořovaly především centrální oblasti na pomezí Cor'Ogu a Ionthachoru. Došlo zde díky tomu ke tvorbě mnoha skládkosvětů. Mnoho světů takto bylo nenávratně zničeno. Coraab je pak jediným centrálním skládkosvětem, jenž byl schopen na povrchu Skládky vystavět celou planetární civilizaci.

Skládky tedy nejsou ničím než koncentrovaným odpadem hypervyspělých kultur dávných dob. Pro současné civilizace však tyto relikty symbolizují dodnes patrný technologický vrchol starých společenství.

Skládky byly do centrálních oblastí známého multivesmíru nakoncentrovány kulturou tzv. Skládkařů (cor. Abcarra). Ti sem během tisíců let přemístili pomocí svých titánských lodí biliardy tun civilizačního odpadu.


Historie

Exoskládky se v Coraabii objevují pravděpodobně již v období okolo -60000 Tu. Zprvu je odpad zavážen na okraje hvězdných soustav, kde je gravitací hvězd držen na konstantních oběžných drahách tak, aby svévolně neunikal do volného mezihvězdného prostoru. Postupem času ale skládkařské lodi porušují pravidla a vysypávají odpad i ve vnitřních oblastech soustav. Situace zajde tak daleko, že je odpad vysypáván i na místní planety. To samozřejmě vede k celé řadě dramatických změn a ekologických katastrof. Na Coraabu takto například dojde k tragickému vyhynutí prakticky všech původních forem života. V centrálních oblastech dochází ke vzniku nemalého počtu skládkosvětů.

Příliv skládkařských lodí neustává, centrální hvězdné soustavy se již doslova zalykají odpadem. Trvá neuvěřitelných 20 000 let, než odtud definitivně odletí poslední obří transplanetární magrav. Po čase Skládkaři - stejně jako zbylé kultury Šera - z Coraabie nadobro zmizí. Po dřívějších obyvatelích multivesmíru všude zůstává pouze spoušť a zmatek.

Dodnes není jasné, proč Skládkaři vlastně takovou dobu koncentrovali civilizační odpad do těchto nerozvinutých oblastí. Jedni tvrdí, že šlo o symbolický akt odhození hmotných prostředků, což může být doprovodný jev přechodu některých Šerých kultur do vyššího stavu existence. Jiní tvrdí, že to byl pouhý malicherný experiment, jenž měl za cíl nahodilou metodou vytvořit nové formy post-civilizace. Spiklenecké teorie tvrdí, že to byl cílený pokus učinit z nějakého důvodu centrální oblasti Coraabie neobyvatelnými.


Coraabská Skládka

Velký odpadní pás

Skládka na se v coraabské soustavě vyskytuje celkem ve třech podobách. Domovskou hvězdu Unaar obíhá rozsáhlý, avšak dnes již poměrně řídký pás odpadu v oblastech mezi Coraabem a Bi'Thou. Říká se mu anna'toi (cor. kruh světla). Jde de facto o zbytky soustavného zavážení odpadu Skládkaři na okraj soustavy doplněné o zatoulané kusy z planetárních orbit. Čas od času se z něj uvolní větší kusy odpadu, jež se připojí k některém z planetárních skládkoprstenců nebo jednoduše shoří v domovské hvězdě.


Skládkové prstence

Druhou formou jsou coraabské skládkoprstence (cor. wrhha'rarh) nazývané souhrnně MoiZaan. Prstence obíhají planetu ve výšce okolo 350 - 2000 km nad rovníkem. Při pozorování z povrchu tvoří úžasné výjevy. Coraabské skládkové prstence se staly jedním ze signifikantních symbolů tohoto světa. Nevýhodou ovšem je, že čas od času některý odpad zavítá na nižší sestupnou dráhu a je nutné jej zničit. Při některých větších orbitálních kolizích se pak situace nedá předvídat a čas od času velký kus šrotu dopadne na povrch planety. V 1805 Tu na C'Oru dopadá obrovské torzo vraku mezihvězdné lodě. Při následném kataklizmatu umírá bezmála deset tisíc Coraabianů. Od té doby si Coraab dává pozor a MoiZaan zevrubně monitoruje důmyslně zbudovanousledovací soustavou.

Díky orbitální skládce je poměrně komplikované na Coraabu přistávat. Lodě musí do přístavu Bochezai nalétat po bezpečných koridorech od planetárních pólů. Potíže jsou také se soustavou satelitů, jež byly především v minulosti hojně využívané. Dnes se používá důmyslnější systém rozmístění zařízení, jež se vypustí a následně samy přichytí přímo na stabilně obíhající kusy odpadu. Orbitální skládka tak sama utváří informační síť nad Coraabem a není nutné oběžnou dráhu zanášet dalšími objekty.


Planetární Skládka

Těžaři postupně z hlubin coraabské Skládky vytěžili mnoho miliónů tun cenných surovin -


B'taan - skládkokop

kach - potok, strouha, skládková "žíla"

noor - kopat, hrabat, otevírat (Skládku)

taan - hlubinné zřídlo, skládkokopecké naleziště

thunn - podzemní řeka, skládkotok

wrhha'rarh - skládkové prstence


Skládkosvěty

V coraabish nazývané yuthaan.



Zajímavosti

  • Jeden z cenných těžařských úlovků na Coraabu tvoří nález složené platinové matrice nalezené v útrobách ptharské lodi označené jako Nha'17. Celé zařízení vyrobené vesměs z ryzí slitiny vážilo údajně okolo třiceti tun. Jeho roztavení uživilo celou kolonii H-Tal po mnoho let Těžby.

Odkazy

Coraab | Skládkaři | Těžaři | Neživí

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje