Bochezai

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Název je odvozený od jména ilokajského revolucionáře Bocheezaie.

Popis

Bochezai je největší hvězdný přístav na Coraabu, který ročně odbaví až 2 500 000 intrasolárních a několik desítek extrasolárních lodí.

A
Bocheezai - neživý revolucionář, po kterém nese hvězdný přístav své jméno.
(Coraabia Artist: Riyahd Cassiem)

Bochezai má údajně až 71 000 000 stálých obyvatel. Dalších 12 000 000 tvorů sem denně dojíždí za prací z C'Ory.

Dnes už se dá mluvit spíše o velké souměstské aglomeraci. Transplanetární průmysl, obchod a doprava zaměstnávají bezpočet tvorů všemožných ras i národů. Postupně se sem přesunují celé komunity a početná etnika, kterým život v hektické C'Oře z mnoha důvodů nevyhovoval. Bochezai má zdaleka nejpříznivější podmínky pro existenci cizince, který poprvé zavítá na tento drsný a nehostinný svět – jeho území bývá pravidelně detoxikováno, je zde dokonce k nalezení jediný existující organický les na Coraabu.

Historie

Stavba Bochezai započala v 3707 Tu za zlaté éry coraabské ekonomiky, kdy transplanetární obchod čile rostl. C'orské silně zastaralé přístavy TolChent a Ycho, jež se nacházely v Sektoru 6 a Sektoru 7 brzy doslova praskaly ve švech a bylo třeba vybudovat zcela nové komplexy doků.

Bochezai byl nejdražším stavebním projektem coraabské centropole v dějinách. Jeho provoz ovšem investice po staletích úspěšného provozu mnohonásobně vrátil. To byl také jeden z argumentů nově vzniknuvšího hnutí KeUnaar, které otevřeně požadovalo osamostatnění Bochezai nad C'Orou.

V 4258 Tu guvernér Zula skutečně přiznává městskému přístavu Bochezai status městského státu. Mnohamiliónová a bohatá aglomerace si tak může zřídit vlastní vládní orgán nezávislý na guvernátu. InSbor má však stále plné pravomoce na území Bochezai kdykoliv zasáhnout v prospěch planetární vlády.

Zajímavosti

  • Největším hvězdným dokem v Bochezai je tzv. X-Chent (známý též jako Xent), jenž jako jediný na Coraabu splňuje normy pro přistání takových gigantů jakými jsou wakken či magrav třídy THAL.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje