Pteruuk

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Rasa: Ruuk

Domovský svět: Annor

Éra: okolo -150 000 Tu - současnost


Pteruuk, přezdívaný také pilozub (nebo ptakozub), je jedním z mnoha annorských ruuků. Tento druh je nejvíce rozšířen na kontinentu Ka-pai, kde má ideální podmínky pro život. Pteruuk vůbec není plachý a nezdráhá se bližšího kontaktu s obyvateli Annoru. Pro jeho důvěřivou povahu je snadným cílem xenolovců, kteří ho chytají a následně ilegálně prodávají do okolních světů. Velký vývoz a nepřetržitý odchyt ale dostal tohoto tvora až na hranici samotného vyhynutí. Pteruuk je monogamní, tvoří páry zpravidla na celý život a pokud je tato dvojice rozdělena, ruuk už se odmítá spářit s jiným jedincem. I z tohoto důvodu byla v Ka-pai zřízena rezervace na jeho záchranu, pojmenovaná Pte-Kada. Právě díky svědomité práci místních chovatelů počty annorských pteruuků v posledních dekádách opět vzrostly.

Pteruuk je jeden z mála opeřených ruuků. Dorůstá až výšky jednoho metru, je výborný letec a hnízda si staví vysoko v korunách chaalů. Kvůli potravě slétá na zem a pomocí svých silných drápů rozhrabává zeminu, ze které vysbírává přezrálé plody či drobný meta-hmyz. Na zemi je ovšem nejvíce zranitelný a zde se nejčastěji stává obětí různých predátorů a xenolovců.

Pteruuka jménem Ka-wo dokonce vlastnil i krutovládce Annh Calephar. Ka-wo jej doprovázel takřka všude a ještě dnes můžeme najít v annorských sbírkách obrazy Calephara s tímto pteruukem na rameni. Tyto okolnosti ale těžce nesl Caleph, kterému se nedostávalo od Pána Calephara tolik pozornosti jako dříve. Vše skončilo pteruukovou smrtí - tuonnský kříženec jej nakonec v záchvatu žárlivosti roztrhal na kusy.

Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje