Oroi

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

Oroi (síť, vševidoucí bytost) je označení pro coraabskou informační síť první generace, jež dodnes funguje jako primární nástroj komunikace mezi Coraabiany.

Oroi je komunikační rozhraní, jež je hojně využíváno především ve všech dostupných sférách intraplanetární komunikace. Oroi nachází uplatnění jak při simultánním přenosu audiovizuálních signálů, tak při obchodním, úředním či diplomatickém styku. Oroi také využívají ke své umělecké práci coraabští vi-magové, či tradicionalističtí nu-bloggeři.

Historie

Původně byla síť oroi nezbytným komunikačním rozhraním talských vojů v době před kolonizací Coraabu. Její provoz zajišťoval magrav Pthral, na jehož palubě se poprvé objevuje pojem "oroisté" (tehdy ještě ryze coby technologové, jež zodpovídají za její bezchybný provoz).

Ryze coraabská síť Oroi vzniká okolo 2954 Tu v laboratořích informačních expertů těžařské univerzity Pthral (nesoucí jméno právě po původním magravu). Zastaralé optické a satelitní sítě je totiž třeba nahradit efektivnějším nástrojem k hromadné komunikaci, sdílení logů a dat. "Oroizace" C'Ory trvala několik desítek Tu. Trvalo ovšem celá staletí, než ji za svou přijali i ortodoxní občané Min'Ory. Okolo 3250 Tu již oroi využívá 54 % coraabské populace.

V 3265 Tu se oroi oficiálně stává součástí sítě sub-net, rozprostřené nad desítkami vyspělých hvězdných soustav. Zprvu dojde ke globálnímu přetížení sítě, jelikož její periferie nejsou na záplavy dat dostatečně připraveny. Po letech se situace stabilizuje a Coraabiané mohou naráz pomocí rozšířené oroi konzumovat tisíckrát více informací ze všech koutů Coraabie.

Některá vybraná výstupní data se také střádají do několika strunexů, jež jsou v pravidelných intervalech odesílány do obou směrů struny WakaX+. Okolní civilizace tak mohou přijímat "plody" coraabské kultury - depeše, smlouvy, opisy min-logů, vzácné vi-magské práce, xenoporno.

V dnešní době především imigranté a mladší generace od užívání oroi ustupují a omezují jej na nutný styk s vládou a úřady. Sub-net lze dnes přijímat i bez použití lokální coraabské sítě.

Zajímavosti

  • Oroi disponuje pokročilým překladatelským algoritmem Lop144, jenž je schopen srozumitelně přeložit a lokalizovat až 97 % informací, které oroi čerpá ze sub-netu.
  • Označení oroista se paradoxně uchytilo coby označení pro astrology a hvězdomanty a obecně celou kosmologickou vědu. Znamená to totiž cosi jako "vševidoucí".
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
V jiných jazycích
Nástroje