Un-Nom-Pak

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
A
Mugu Revolucionář - hvězda Un-Nom-Paku. Do dungského povstání v 4270 Tu šlo o nejlépe placeného Noma v obou ligách.
(Coraabia Artist: Misael Barbosa)

Un-Nom-Pak je nejoblíbenějším neživým bojovým sportem na Coraabu.

Název vznikl sloučením slov Unh (vyhynulý dungský kmen), Nom (označení pro dungského zápasníka) a Pak (dodnes nejrozšířenější kmen mezi zápasníky).

Obsah

Popis

Un-Nom-Pak je původně ryze dungským bojovým sportem, při kterém se jeden tým snaží společně s aktivním zapojením svých fanoušků dosáhnout silového vítězství nad soupeřem. Hra má několik fází:

  • Og-Pak - úvodní hra - aktéry jsou pouze členové dungských stájí, do zápasu se nesmí zapojit nikdo jiný než Dungové na hřišti.
  • Ko-Pak - střední fáze hry - takzvaná hra Čtyř - do souboje o výhru se smí zapojit Dungové ze všech tří diváckých pozic okolo válčiště.
  • Bu-Pak - vrcholná fáze hry - v tomto okamžiku se může do souboje zapojit celé osazenstvo stadiónu včetně živých a xeňáků.
  • Duggu - verdikt rozhodčích, bodová honorace, vyhlášení vítěze a konec zápasu.


V každém vrhu jsou klíčové čtyři pozice:

  • Du'Nom - cosi jako kapitán týmu, zodpovídá za frontální část pole, vede první útok
  • Ko'Nom - zodpovídá za levé křídlo útoku a přilehlou tribunu
  • Dwa'Nom - zodpovídá za pravé křídlo útoku a přilehlou tribunu
  • Ba'Nom - záloha, má na povel pouze zadní tribunu

Historie

Un-Nom-Pak vznikl počátkem letopočtu ve velkých talských koloniích. Zprvu šlo více o boj na neživot a na smrt než o sport - vítězný tým (také nazývaný vrh) Un-Nom-Paku měl to privilegium navrátit se do kolonie, zatímco poražení byli bez milosti zmasakrováni přihlížejícími Těžaři. Dokonce ani válčiště nemělo pevně daná pravidla a během zápasu neexistovala žádná omezení.

Dungové si zálibu pro tento brutální sport pěstovali i po zániku talských kolonií. Un-Nom-Pak se tak s výjimkou období Padesátiletého Skeletátu hraje téměř nepřetržitě po 4000 Tu. Hra je tedy logicky svázaná řadou tradičních omezení a ceremonií. Důvod, proč nebyl tento brutální sport dodnes zakázán, je jasný - vysoká úmrtnost káďovek vládní složky příliš nevzrušuje. Na rozdíl od Sokurru je tedy Un-Nom-Pak legální ve všech coraabských městech.

Fáze Bu-Pak přibyla do pravidel až s raketově rostoucí oblibou sportu mezi vyššími coraabskými vrstvami společnosti. Někteří Dungové nesou dodnes nelibě, že je jejich sport "špiněn" xeňácko-těžařskými bojůvkami. Důvod pro zapojení širších mas byl ovšem opodstatněný - stájím masově narostly příjmy ze zápasů a vstupného. Licence pro živé přenosy jsou Tu od Tu dražší a můžou si je dovolit jen ty nejprestižnější sub-kanály.

Významné týmy

Na Coraabu se hrají dvě ligy Un-Nom-Paku: Kruhová liga (zahrnuje pouze centropoli C'Ora, trvá 3 Tu) a Káďová liga (zahrnuje celý Coraab, trvá 12 Tu).

Významní Nomové

Zajímavosti

  • Na každém stadiónu je v horních pozicích ochranná bezkonfliktní zóna pro VIP hosty a honoraci, která se z principu nezapojuje do soubojů. Do těchto protekčních pozic jsou zdaleka nejdražší místenky. V případě napadení této zóny je ihned ukončen zápas a rozhodčí oběma vrhům započítá prohru.
  • Un-Nom-Pak je také název hazardní deskové hry, která je na Coraabu velmi oblíbená.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje