An-Waranh

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání
An waranh.png

V jazyce coraabish znamená cosi jako pocta Anovi.

An-Waranh je jedno z nejvýznamnějších muzeí na Coraabu. Muzeum zároveň slouží jako xenoarcheologická škola a výzkumný ústav. V 4103 Tu se dokonce An-Waranh objevuje v TOP 10 muzejních subjektů ve vyhlášeném Ussurbadžiově Dekatlonu. Muzeum se od začátku specializuje především na předtěžařskou éru, Skládku a cennosti vydané z jejích útrob.

Historie

An-Waranh byl založen 2711 Tu významným talským xenoracheologem An Makkim. Ten zprvu pouze hledal úložiště pro svou obsáhlou sbírku nálezů. Muzeum ovšem po jeho smrti nabývá na významu, objevují se další nadšenci, kteří do jeho útrop ukládají nové nálezy.

A
Vzácný exponát z předtěžařských dob − wigitský Bu'Mach, ručně vyrobený samohybný strojek napájený větrem.
(Coraabia Artist: Goran Delic)

Během Talského trojšeří bylo muzeum opakovaně vyrabováno. V té době se údajně ztratilo až 70% exponátů, řada z nich se posléze objevila na šerém trhu a je paradoxní, že nemalou část z nich muzeum později odkoupilo nazpět. Zbytek cenností byl zachráněn obětavým personálem. Dnes je v muzeu k nalezení přes 17 000 sbírkových přemětů, z nichž se nejméně polovina nachází ve stále expozici.

Významné exponáty

  • Eezanino ree − nejdražší exponát odkoupený od soukromých sběratelů
  • kolekce tělesných ostatků Zombů z dávno vyhynulého rodu Iree

Zajímavosti

  • An-Waranh je jedno z osmi muzeí v Coraabii, které uchovává části Bethrezenovy tělesné schránky.
  • Historicky nejúspěšnější byla tématická výstava s názvem "Ptharové a my" (O'Ptharrae) z 4116 Tu. Výstavu navštívilo během jediného Tu bezmála 7,1 miliónu návštěvníků.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje