Bio-kyselina

Z Coraabopedia | Souborná encyklopedie coraabského multivesmíru
Přejít na: navigace, hledání

V jazyce coraabish nazývaná bophakar.

Popis

A
Nechvalně známý ymefský meta-korýš Čogol. Tento agresivní tvor dokáže dostřelit proud bio-kyseliny na vzdálenost mnoha desítek metrů. S její pomocí si neváhá troufnout i na větší druhy ruuků.
(Coraabia Artist: Tonatiuh Ocampo)

Bio-kyselina ve své podstatě není kyselina, ale jde o velmi agresivní masožravé bakterie. Je pravděpodobné, že byly připraveny z poměrně neškodných saprofytických bakterií pomocí genového inženýrství a včleňování cizí DNA. Jejich odvrácenou stranou je nicméně časté použití při teroristických útocích. Jejich DNA je specifická, nese v sobě speciální geny kódující enzymy, které jsou schopné rozložit prakticky veškerý známý život i neživot a většinu nerostů. Tyto geny byly zablokovány a lze je uvolnit jen pomocí speciálních aktivátorů.

Bakterie se rozmnožují pouze dělením (jejich biomasa se zdvojnásobí na růstovém substrátu během jednoho Untu, v horších podmínkách za zhruba dvojnásobek doby), nejsou schopny se rozmnožovat pohlavně, neboť tento způsob rozmnožování byl z jejich genů jakožto zdroj genetické rozmanitosti odstraněn. Jsou vyšlechtěny tak, že jakákoliv mutace je během chvilky rozpoznána a zlikvidována. Při manipulaci s geny a jejich uvolňováním je tedy třeba extrémně rychlé působení aktivátorů, neboť jakmile je nadpoloviční většina ve vzorku zmutována, bere svůj genofond za standardní a zlikviduje ostatní jedince. Pro tyto účely bylo vyvinuto několik mutagenů, které při rozprostření spolu s bio-kyselinou způsobí její aktivaci na cílový substrát. Správným odhadem chemického složení lze napáchat strašlivé škody. Při teroristických útocích se používají kapsle, ke kterým jsou dodávány aktivátory dle předpokládaných cílů. Lze je sehnat na černém trhu, přičemž jedna uvolněná kapsle s vhodným aktivátorem dokáže zničit veškeré organismy v několikakilometrovém okruhu během několika Omů. Jejich řádění lze zastavit pouze speciálními postřiky, které ale nejsou běžně k dispozici.

Bio-kyselina se vyrábí po celé Coraabii, produkují ji i některé organismy či pseudo-organismy. Nejsilnější bio-kyselinu lze tradičně sehnat v Xenozóně. Především pak na Khalfassu, CuCaanu a Ymefu. Tato látka byla na nalezena také na Coraabu v hlubinách Skládky. Kontajnery se na skládkosvět dostaly zřejmě společně se Skládkaři.


Druhy bio-kyselin

  • 5-KUUL (výrobce KUUL) - slabší bio-kyselina s nízkým obsahem bakterií
  • 7-KUUL (výrobce KUUL) - středně silná bio-kyselina s průměrným obsahem bakterií
  • 9-KUUL (výrobce KUUL) - dosud nejsilnější známá bio-kyselina s velmi vysokým obsahem bakterií
  • Baran-G - dnes se již nevyrábí, silná, avšak notně nestabilní bio-kyselina
  • XYTTG - silná přírodní bio-kyselina, odebraná z kyselinového vaku příslušníků rasy Möbu


Zajímavosti

  • Aganská vláda jeden čas zvažovala "očistit" mykoizované Meugo s pomocí silných bio-kyselin. Operace by ovšem byla natolik logisticky náročná a nákladná (někteří bio-inženýři tvrdí, že by dokonce nebylo možné jí fyzicky provést), že od ní Mograda rychle upustila.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Navigace
Kategorie
Odkazy
Nástroje